Z. Urbán Aladár a Magyar Kultúra Lovagja lett

 

 

A Falvak Kultúrájáért Alapítvány és a Kultúra Lovagrend, az egyetemes magyar kultúra ápolása érdekében együttműködő társadalmi szervezetek 2011. január 22-én hívták meg az érdeklődőket a XV. Magyar Kultúra Napja Gálájára Budapestre, az Erzsébetvárosi Corinthia Grand Hotel Royal Budapest Színháztermébe. A zsúfolásig megtelt Színházteremben a Himnusz elhangzása után a Szent Korona másolatának ünnepélyes elhelyezése következett, és az őrségváltás, majd az ünnepi köszöntő után került sor a Kultúra Lovagi címek átadására, a hivatalos lovaggá avatásra, lovaggá ütésre.

Nagy öröm volt hallani, amikor Z. Urbán Aladár Krúdy-díjast, a Palóc Társaság elnökét az alábbi laudációval illették:

 

...A Palóc Társaság megalakulásától elnöke és további felvidéki és magyarországi civilszervezetek munkájának segítője. Az óvári Szent Erzsébet magyar tanítási nyelvű egyházi iskola igazgatójaként ment nyugdíjba. Harminc éven át volt a CSEMADOK Ipolyvarbói Alapszervezetének elnöke. Számos helyi, regionális és országos események szervezője. A Menyecske kórus fesztivál sikereinek kovácsa. A Palóc Művelődési Klub értékes és sokszínű kulturális műsorinak szervezője. Országbíró napok, emléknapok, előadóművészeti versenyek és táborok szervezője. Emlékművek emelésének aktív részes. Palócföldi pedagógusok találkozóinak szorgalmazója. Évkönyvek megjelenítője. Írósaival nevel, tanít. A honismerettel a honszeretethez jelszóval a magyar művelődéstörténeti emlékeket felkereső tanulmányi kirándulások és bemutatók szervezője, a Falvak Kultúrájáért alapítvány megítélése szerint a felvidéki magyarság "lámpása".

 

    

 

A magyar kultúra határon túli ápolása érdekében kifejtet életműért  elhangzó szöveg után ütötte lovaggá Nick Ferenc alapító főlovag. A sok-sok érdem mellett már nem is fért az értékelő szövegbe, hogy nevéhez fűződik Krúdy Gyula, a huszadik század legnagyobb írója szécsénykovácsi múltjának ápolása, emlékének, szellemiségének továbbvitele, vagy Sajó Sándor költőnek, az Akadémia volt tagja Ipolysághoz kapcsolódó emlékeinek megőrzése, hogy ne kerüljön Sajó Sándor a feledés homályába, valamint a Kőbányával való jó kapcsolattartás, ahol Sajó harminc évig volt tanár, iskolaigazgató. És még sorolhatnánk a lovagi tetteket, amelyekkel az egyetemes magyarságért, egyetemes magyar irodalomért, kultúránkért tett, tesz nap, mint nap. A palóc társadalom, Ipolyság és az Ipoly mentén élők nevében csak megköszönni tudjuk ezt a hatalmas nemes cselekedetű lovagi tetteket és további sikereket, erőt, egészséget kívánunk Z. Urbán Aladárnak a sok-sok értékteremtő, értékmegőrző tennivalóhoz, az életmű piramis szerű kiteljesedéséhez.

 

 

Kanizsa József Krúdy-díjas író, költő,

a Magyar Kultúra Lovagja.