KÖZszemle az Emlékházban- A lámpás én vagyok!

Pedagógusok délutánja a Madách Imre Emlékházban

2013. október 11.

 

A csesztvei Madách Imre Emlékház első alkalommal vett részt a Múzeumok Őszi Fesztiválja rendezvénysorozaton.

 

A pedagógusok számára megrendezett módszertani délután célja az oktatásban részt vevő szakemberek megismertetése volt a nemrégiben megújult Emlékház adta lehetőségekkel azért, hogy a jövőben minél több rendhagyó irodalom-vagy történelemórát tervezhessenek-tarthassanak diákjaiknak a Madách Imre életét és korát rendkívül sokoldalúan bemutató emlékhelyen.

A programot Engli Zsófia, az Emlékház munkatársa nyitotta meg, majd Bellér Annamária, a balassagyarmati Mikszáth Kálmán Gimnázium, Szakközépiskola és Szakiskola tanára beszélt az élményközpontú tanításban rejlő lehetőségekről. Előadásában kiemelte, hogy a hagyományos és új módszerek kiegészítik egymást, ám az élményközpontú tevékenységgel sokkal mélyebb, intenzívebb hatást lehet elérni. A sokszor alulmotivált diákok és tanárok számára így a tanulás-tanítás folyamata nem kényszer, hanem örömforrás, nő a motiváltság és az egyéb kompetenciaterületek (szociális kapcsolatok, empátia, kulturált vita, kezdeményező- és vállalkozókészség) is észrevétlenül fejlődnek, valamint a fegyelmezési problémák is megszűnnek.

Kiemelt szerepük van az élményközpontúságban a közgyűjteményeknek, amelyek eredeti dokumentumaikkal, különleges atmoszférájukkal színhelyei lehetnek a rendhagyó tanóráknak. Ezt mutatta be a gyakorlatban a program második része, amely során a pedagógusok és az érdeklődő diákok a csesztvei kiállítást tekintették meg hangtúra (fülhallgatók) segítségével.

A közelmúltban felújított épület és benne az interaktívvá vált kiállítás alkalmassá vált arra, hogy korhűen, eredeti hangulatot teremtve mutassa be Madách korát, életének főbb eseményeit, valamint Madách főművét, Az ember tragédiáját. Az igen alapos, minden aspektusra kiterjedő, modern technikai eszközökkel és mini színpaddal (amelyen korhű ruhákba bújva el is játszható a konstantinápolyi vagy a párizsi szín) érdekessé tett kiállítás valóban megérdemli, hogy minél többen lássák. A résztvevőket is lenyűgözte a látvány, s a tárgyi tudás elmélyítésén túl valóban élményekkel telve térhettek haza.

Ez a délután küldetés-szereppel bírt, ugyanis a diákokhoz lámpásaikon, azaz tanáraikon keresztül vezet a legrövidebb út. Köszönetet mondunk a Madách Imre Emlékháznak a lehetőségért, hogy a pedagógusok megismerhették a megújult kiállítást és a benne rejlő módszertani lehetőségeket.

 

2013. október

Összeállította: Bellér Annamária