Karnyújtásnyira a történelem -

A Nógrád Megyei Levéltár Kincsestár programja

 

Több mint 1500 Nógrád megyei diák vett részt abban a programban, amelyet a Nógrád Megyei Levéltár valósított meg azzal a céllal, hogy saját eszközeivel-könyvészeti és iratanyagával- közreműködjön az új tanulási lehetőségek és formák támogatásában.

 

 

Az 1500 diákból 1000 balassagyarmati középiskolás volt: a város öt alma materéből - a Balassiból, a Mikszáthból, a Szent-Györgyiből, a Szent Imréből és a Szondiból - vettek részt tanulók azokon a rendhagyó levéltári órákon, melyeket dr. Hausel Sándor tartott. A levéltárak mai, a média és az internet által eltorzított világunkban pótolhatatlan szerepet töltenek be.

 

A fogyasztói társadalom embere egyre kevésbé nyitott a hagyományos értékek iránt, ezért a humán tudományok közvetítői kiemelt szerepet játszanak az értékőrzésben. Az iskoláknak lehetőség szerint együtt kell működniük a különféle közgyűjteményekkel, hiszen közös a cél.

 

A levéltári órák több szempontból is nagy segítséget jelentenek a pedagógiai munkában. Egyrészt a már megszokott didaktikai módszereken frissítenek, hiszen a diákok ilyenkor mintegy kiszabadulnak megszokott környezetükből és a külső helyszín és előadó nagy vonzerőt jelent számunkra.

 

A levéltárakban felhalmozott és őrzött tudás, az elsődleges primer források megismerése szintén érdekes, hiszen a diákok olyan iratokat, okleveleket ismernek meg, amelyekből a történelem tulajdonképpen összeáll. Ilyenkor láthatják, hogy a történelem nem csak egy fikció, hanem valós tényeken nyugszik, és ezeken az órákon a forrásokat saját szemükkel láthatják, kézbe vehetik, esetleg értelmezhetik is. Ugyancsak kiemelt jelentőséggel bírnak a levéltári órák a honismeret szempontjából, hiszen a tanulók olyan iratokat láthatnak, amelyek saját lakóhelyükhöz, annak történelméhez kötődnek. Így nő identitás-tudatuk is, és talán a globalizáció ellenében sikerülhet nemzeti kultúránk megőrzése.

 

 

A tanórák jó hangulatban teltek, a diákok testközelből láthatták a különféle forrásokat, megpróbálták elolvasni a régi iratokat, betekintést nyerhettek a raktár labirintusába. Sokan közülük most először jártak levéltárban, s remélhetőleg a hallottak-látottak felkeltették annyira érdeklődésüket, hogy a későbbiekben is visszatérnek még a levéltárba, akár szakmai kutatómunkájukhoz kérve segítséget, akár magánemberként például családtörténetet kutatva.

 

Köszönjük a Nógrád Megyei Levéltár dolgozóinak a lehetőséget, reméljük, az együttműködés a jövőben is megmarad intézményeink között.

 

 

Összeállította: Bellér Annamária

 

2011. december