Házimuzsika a Palóc Múzeumban

 

A szép emlékű Házimuzsikás estek idéződtek fel a Palóc Múzeumban 2012. július 14-én megtartott találkozón, amelyet Szabó Endre szervezett és levetítette a 2000. év körüli muzsikás találkozókról készült videó felvételeit, amelyeken életre keltek dr. Bertalan Ákoséknál, a Béke Házában megtartott találkozók.

 

A filmvásznon megjelent a baráti közösségnek tárogatózó Merczel Miklós órásmester, a zongorán négykezest játszó Fábián Dalma és Jenek Panni, Veres Istvánné tanítványai. Verseivel szerepelt Pohánka Erika a Komjáthy Társaság tagja. Zorán dalokat énekeltek a kétbodonyi Molnár testvérek, akik még nagyapjukkal Paulovits Béla jegyzővel is nótára fakadtak a társaság örömére, sőt Kovalcsik András, a honismereti kör vezetője is velük dudorászott.

 

A házimuzsikás estek állandó zongorista résztvevője Emberné Nóti Anikó tanárnő, Liszt egyik darabjával szerzett szép pillanatokat. Farkas András festőművész özvegye Nelli néni bemutatta a Madách Társaság legújabb kötetének, Az Ember tragédiája jiddis fordításának példányát, amelynek lapjain Bandi bácsi szárnyaló képzeletének rajzai elevenednek meg és a fedőlapon Réti Zoltán festménye látható.

 

A tizenkét évvel ezelőtt készült filmen csellón Demeter Mária játszott, Lévárdi Beáta zongora kíséretével. Fogarasi Béla gitárművész a hetvenes éveket emlegette, amikor a házi muzsikás találkozók Ákos szervezésében elkezdődtek. A házigazda dr. Bertalan Ákos, a zongoráján Liszt mű előadásával remekelt. Tapssal fogadta a társaság Perneczkyné Baranyi Klára tanítványát, a 13 éves Banda Ádámot, aki hegedű szólójával aratott sikert. Ezen a nevezetes találkozón jelentették be, hogy a Béke Háza baráti közössége jótékonysági koncertet szervez a nem hétköznapi tehetséggel megáldott Banda Ádám zenei képzésének javára.

 

A muzsikás estekről készült felvételeken a közönség soraiban sok neves  személyiség mellett Salgótarjánból ott volt Bobály Attila szobrászművész, valamint Mészáros Erzsébet festőművész. A 90. születésnapját ünneplő Kamarás József énekének kísérőjeként, bárzongoristaként szerepelt Ember Csaba, a zeneiskola igazgatója és nótáztak a Kilencvenesek Klubjának tagjai Specziár Sándor és Mogyorósi János.

 

Mészáros Ágnes könyvárigazgató, a gyarmati Irodalmi Színpad történetéről beszélt, amely a feledhetetlen Csikász István  vezetésével vált országos hírűvé. A filmösszeállítás felidézte a Banda Ádám javára sikerrel szervezett jótékonysági koncertet, amelyet a Dalegylet nyitott meg. A szereplők között rangos zenetanárok és tehetséges tanítványaik szerepeltek. Csábi István előadóművész humoros versekkel szórakoztatta a közönséget. Az örökifjú Kamarás József a Civitas Fortissima városának jó hírét szolgáló tehetségek támogatásának fontosságáról szólt és aztán Banda Ádám hegedűjátéka fogta meg a lelkeket.

 

Erről is szólt a Palóc Múzeumban megtartott, a régi idők filmemlékeit idéző Házimuzsikás rendezvény, amelyen nagy sikert aratott zongora játékával a tizenegy éves, ígéretes tehetség Magyar Valentin, akinek javára kalapozott a lelkes közönség.

 

Örvendetes, hogy a Palóc Múzeum helyt adott a Balassagyarmat régi zenei életéről szóló filmes, zenei találkozónak.

 

2012. július

 

Írta: Szabó Endre