Jobb későn, mint soha – a Nógrád Megyei Önkormányzat lokálpatrióta kezdeményezései válság idejére

 

A képen a következők lehetnek: 1 személy

 

Skuczi Nándor, a Nógrád Megyei Közgyűlés elnöke 2020. április 1-én megtartott salgótarjáni sajtótájékoztatóján a megyei gazdaságot erősítő programcsomagot jelentett be. Ennek célja, hogy a járványveszély után a lehető leggyorsabban talpra tudjon állni a megye gazdasága.

A megyei gazdaságot erősítő programcsomag három pillére – állítása szerint – a későbbiekben még bővülhet.

  • A „Vedd a nógrádit!” program, a megyei termelők támogatására.
  • A megyében rendelkezésre álló erőforrások koordinálása
  • „Projekt doktor” program – az Európai Uniós és hazai forrású pályázati projektek támogatására

„Vedd a nógrádit!” céljai:

- a termelők és a fogyasztók egymásra „találásának” elősegítése, kommunikációs kampány révén tudatformálás, hogy a vásárló a „hazait” részesítse előnyben.

- a megyei termelőkről termelői katasztert, egy megyei honlapon pedig „online piacteret”, hoznak létre, ahol a megye kínálata megjelenik.

- a termelői kínálatot és kapacitást összekapcsolják a nógrádi emberekkel és a helyi nagyobb felvevőpiacokkal, a nagyfogyasztók, feldolgozók, kereskedelmi láncok megkeresésével. (pl. intézmények, önkormányzatok konyhái (iskolák, idősek otthonai stb.), helyi feldolgozóipar (pl. egy cukrászüzem), élelmiszer üzletláncok stb.

A megyei termelők jelentkezését a következő e-mail címen várják: veddanogradit@nograd.hu

A megyében rendelkezésre álló erőforrások koordinálása

Az erőforrásokat információs platform létrehozásával a lehető leghatékonyabban kívánják felhasználni a megye gazdaságának újraindítására.

A megyei Önkormányzat az elkövetkező időszakban a Nógrád Megyei Kormányhivatal Foglalkoztatási Főosztálya részéről rendelkezésre álló támogatások, a Nógrád Megyei Regionális Vállalkozásfejlesztési Alapítvány támogatásainak, a Széchenyi Programiroda, a Nógrád Megyei Kereskedelmi és Iparkamara, és a Vállalkozók és Munkáltatók Országos Szövetsége Nógrád Megyei Szervezete tevékenységeinek koordinálásával, a NAV Nógrád Megyei Adó- és Vámigazgatósága bevonásával lépéseket tesz a megyei vállalkozások hatékony megsegítésére.

„Projekt doktor” program – az Európai Uniós és hazai forrású pályázati projektek támogatására

A cél az önkormányzati és nem önkormányzati, jelenleg futó Európai Uniós és hazai forrású pályázatok szakmai támogatása, annak érdekében, hogy azok a veszélyhelyzet ellenére sikeresen megvalósuljanak, Ennek érdekében „forró vonalat” hoznak létre, ahol EU-s projektek menedzselésében jártas szakemberek fogadják a felmerülő kérdéseket.

*********************************

Megjegyzéseink:

Aligha kétséges, hogy a koronavírus járvány alatti és azt követő válsághelyzet Nógrádot súlyosan fogja érinti, legalább olyan arányban, mint amilyet a megye ma elfoglal az ország gazdaságában. Így bármilyen megyei (gazdaság)védelmi intézkedés támogatandó és szükségszerű.

De bizonyára abban, aki a fentieket olvassa, vagy a megyei elnök bejelentését a médiában hallotta, felvetődött, miért kellett ehhez válsághelyzet, mi akadályozta meg a megye vezetőit, hogy programcsomagot dolgozzanak ki, akár már sok évvel ezelőtt is, ráadásul a Vedd a nógrádit és Projekt doktor programok „kortalannak” tekinthetők.

Pozitív lehet, hogy a 2. pillér, az erőforrások koordinálása várhatóan a keretek ellenőrzésével, újraosztásával megszüntethet, vagy adott esetben átütemeztethet egy-egy kevésbé szükségesnek tűnő beruházást, de kétséges, jelenthet-e jó megoldást, ha a felszabaduló keret pl. segély formájában kerül szétosztásra.

Nem róható fel, hogy a három pillér még kevés konkrétumot tartalmaz, az inkább, hogy a bejelentettek aligha fogják a megye gazdaságát talpra állítani.

Ehhez nagyobb vonalú tervek kellenének, amelyeket együttműködésben, de alulról kezdeményezve kell felépíteni.

A magunk részéről korábban már tettünk javaslatokat – éppen az Elnök úrnak –, többek között azt, hogy a megyei vezetés tegyen meg mindent a magyar-szlovák határmenti vasúti összeköttetések újraindítására. Talán a mostani válság mindkét országot ösztökéli a megoldásra, de addig is, ez újabb megyei pillérként „beépíthető”.

Bizonyára a lokálpatrióta intézkedések előtérbe hoznak politikai kérdéseket is, így pl. milyen jogosítványai vannak a (megyei) önkormányzatoknak, léteznek-e saját erőforrásaik (személyi, anyagi) céljaik megvalósítására, ha vannak, azokat korábban miért nem használták ki? Sőt felmerül, ki, melyik szervezet vezeti a megyét, kinek kell a megyét „felépíteni”, juthatnak-e válsághelyzet esetén ebben tartós (társ) jogosítványhoz a civilek és szervezeteik?

Emberpróbáló idők jöhetnek, amelyben kulcskérdés, nemcsak az emberek, hanem a különböző szervezetek, hatóságok közötti együttműködés. Különösen a vészhelyzet   elmúltával, a válsághelyzet kiéleződésével.

 

2020. április 2.

Összeállította: Nagy László

Forrás és fotó: facebook.com/Skuczi Nándor