Balassagyarmat Díszpolgára posztumusz

URBÁN ÁRPÁD

országgyűlési képviselő

Urbán Árpád 1942. január 26-án született Ipolyvecén. 1960-ban kezdte pedagógus pályáját képesítés nélküli nevelőként Nógrád megye aprófalvas településein: Szandán, Csitáron és Herencsényben. 1964-ben az egri Tanárképző Főiskolán testnevelői, 1966-ban biológia szakos diplomát kapott. Ezt követően a balassagyarmati Rákóczi Ferenc Általános Iskola biológia-testnevelés szakos tanára lett. A hetvenes évek elején a Testnevelési Főiskolán tanult. 1994-ben zárta le tanulmányait a Budapesti Műszaki Egyetem közoktatás-vezetői szakán.

Társadalmi aktivitása 1963-ban, alig huszonegy éves korában kezdődött és erősen kapcsolódott testnevelői létéhez, sportimádatához, hiszen ebben az időben a Balassagyarmat Vonzáskörzeti Diákcsoport Bizottságot vezette, majd 1972-ben megalapította a Balassagyarmati Városi Sportiskolát és egyúttal a Dózsa György Általános Iskola testnevelési tagozatát. Számtalan sportvezetői funkciót betöltve, sok-sok sportágat felölelve, rendkívüli kitartással dolgozott a gyermekek, a fiatalok és szinte minden korosztály egészséges életmódra neveléséért, a sport mint életforma kialakításának ügyéért. Labdarúgó játékvezetőként megszámlálhatatlanok azok a bajnokságok, ahol járási, megyei, országos és nemzetközi megmérettetéseken Urbán Árpád síphangjára indult útjára a labda a számára oly fontos zöldellő gyepen.

Hozzá hasonlóan felesége és két leánygyermeke is a pedagógus pályát választotta élethivatásul. Életútja során többféle foglalkozás tette próbára felkészültségét, de a pedagógus pályához szíve utolsó dobbanásáig ragaszkodott. Igazi büszkeséggel tanítványai sikerei töltötték el. 1972-től a Dózsa György Általános Iskola igazgatóhelyettese, majd 1990-től igazgatója. 1994-ben a Nógrád megyei IV. számú választókerület egyéni jelöltjeként jutott országgyűlési képviselői mandátumhoz. A parlamenti ciklust követően 1998-ban pedagógus pályáját az őrhalmi Körzeti Általános Iskola igazgatójaként folytatta, egyben tagja lett a balassagyarmati önkormányzat képviselő-testületének. 2002-ben a Magyar Szocialista Párt Nógrád megyei területi listájáról ismét országgyűlési képviselőnek választották. Képviselőként is az oktatás, a sport és az ifjúság élethelyzetének javításáért fáradozott.

Urbán Árpád élete során mindvégig elkötelezett támogatója, közbenjárója volt a vidéken, nehéz anyagi körülmények között élő gyermekeknek, azok családjának. Értük dolgozott évtizedeken keresztül nevelőként, sportvezetőként és képviselőként egyaránt. Az egyéniségében rejlő emberség, empatikus készség minden körülmények között meghatározó eleme volt hivatalos és baráti kapcsolatainak. Az embertársai és szeretett városa iránti feltétlen alázat alapvetően meghatározta cselekvéseit, önzetlenül állt rendelkezésére minden hozzá fordulónak. Utolérhetetlen szenvedéllyel beszélt szülőföldjéről, Palócországról, benne annak központjáról, Balassagyarmatról, melynek fejlődésében jelentős részt vállalt. Munkája nyomán került vissza a város tulajdonába az egykori vármegyeháza, részt vett az elkerülő út megvalósítását előkészítő tárgyalásokban, a projekt megvalósulásának folyamatában, de az ő kitartó tárgyalásainak köszönheti Nyugat-Nógrád, hogy a térségi vasút ma is betölti évtizedek alatt elért szerepét.

Az ő bátorítása is kellett ahhoz, hogy a Kamarás József áldozatvállalása nyomán létrejött Civitas Fortissima Kör az elmúlt közel húsz évben irigylésre méltó lelkesedéssel azon fáradozott, hogy méltó emléket állítson az 1919-es honmentő harcok áldozatainak, továbbá, hogy Magyarország népe ismerje meg a történelem hamisítatlan tényeit, hajtson fejet e kisváros példátlan, véráldozatot is követelő, nemzetmentő hősiessége előtt. E folyamat beteljesedése 2005. május 30-tól ugyancsak elválaszthatatlanul kötődik Urbán Árpád nevéhez. Az általa benyújtott javaslat alapján fogadta el az Országgyűlés a Civitas Fortissima - Balassagyarmat, a legbátrabb városról szóló 2005. évi XXXIX. törvényt. Urbán Árpád szenvedélyes életet élt, szenvedéllyel szeretett, dogozott, harcolt, ha kellett, szenvedéllyel élte meg az örömöt. Szenvedélyesen művelte évtizedek óta tartó hobbiját is, melynek oltárán sajnos feláldoztatott. Szomorúsággal tölt el valamennyiünket, hogy Árpád személyesen nem osztozhat ünnepi örömünkben, de biztosak vagyunk abban, hogy az égi ragyogás is erősebb ma az ő társaságában.

Kérem képviselő úr özvegyét, hogy vegye át polgármester úrtól az Urbán Árpádnak ítélt díszpolgári cím adományozásáról szóló díszokiratot, amely kifejezi Balassagyarmat valamennyi polgárának háláját és köszönetét azért a gazdag életútért, amelyet férje ránk hagyományozott!