Balassagyarmatért Emlékérem

BALASSAGYARMATI KAMARAEGYÜTTES

Egy együttes születésnapját meghatározni többféleképpen lehet. Számba vehetjük tagjainak művésszé válását egyenként, és ezek összegzése is jelenthet egy-egy dátumot. De kiindulhatunk a művészeti vezető tehetségének éretté válása időpontjából is. A legszerencsésebb esetben akkorra datáljuk a művészi közösség megalakulását, amikor úgy határoznak néhányan – akik amúgy egyenként is életrevaló tehetségek lennének, és azok is maradnak – hogy ezután fellépéseikkor lehetőleg eggyé válnak, és a zenei világirodalom kiemelkedő darabjait közösen tárják a műélvező közönség elé. Nos, ez a dátum a Balassagyarmati Kamaraegyüttes esetében 1981-re tehető. A Rózsavölgyi Márk Zeneiskola négy kiváló tehetséggel megáldott zenepedagógusa ekkor határozott úgy, hogy együttesen muzsikálva mutatják be a zenetörténet és napjaink értékes műveit. Fennállásuk huszonhat éve alatt közel ezer koncerten szerepeltek Nógrád megye számos helyszínén, a hangversenytermeken kívül iskolákban, templomokban, művelődési házakban, könyvtárakban, múzeumokban, kiállítótermekben. Állandó szereplői rangos budapesti koncerteknek a Tavaszi Fesztiválok alkalmával. Az alakulás évében az Országos Filharmónia minősítette a kamaraegyüttest, azóta számos bérleti sorozatban szerepeltek. Fontos szakmai állomásnak tekinthetjük 1988-ban a budapesti Muzsikus Fórumon adott zeneakadémiai koncertjüket. A vidéken élő művészek nívós szakmai rendezvényén bemutatkozásukról a Muzsika című szakmai folyóirat kritikusa ekképp írt: A Balassagyarmati Kamaraegyüttes esetében voltaképpen nem egységes társulatot ismerhetett meg a jelenlévő, hanem egy létszámát és összetételét műsorszámról-műsorszámra rugalmasan változtató, laza előadóművészi közösséget, ahol is a zenéhez való közelítésmód az egyes eltérő apparátusú és stílusvilágú művekben azonos maradt. Náluk az intonáció, tágabb értelemben a hangszeres játék technikai, kivitelezésbeli része magabiztos, zökkenőmentes. A kamaraegyüttes kezdettől fontos működési területének tekinti a hátrányos helyzetű kistelepülések iskoláiban rendezett "élőzenei órák" sorozatait, amelyek már sok ezer kisdiákkal ismertették meg a klasszikus zenei értékeket. Hazai fellépéseik mellett számos országban megfordultak, hogy a leghíresebb magyar és külföldi zeneszerzők remekműveit megszólaltassák a közönség előtt, így eljutottak Svájcba, Németországba, Ausztriába, Lengyelországba, Szlovákiába, Csehországba. Csodálatra méltó zenei interpretációjukkal találkozhattunk a zeneműboltokban is 1987-ben megjelent hanglemezükön és az 1991-ben kiadott hangkazettájukon. A Magyar Rádió is bemutatta ezeket a hangzó anyagokat, amelyeken barokk, preklasszikus és romantikus kamaraműveket adnak elő.

A világon valamit tudni és művészi szinten előadni önmagában becsülendő, de ha annak átadásában is élen járnak, az a tudás megsokszorozását és továbbélését is jelenti egyben. Ők négyen a kamarazenélés művészi és szakmai tapasztalatait, eredményeit mindennapi pedagógiai munkásságukban messzemenőkig kamatoztatják, amelynek legmeggyőzőbb bizonyítékai tanítványaik továbbtanulási, országos és nemzetközi versenysikerei.

A Balassagyarmati Kamaraegyüttes tagjai hosszú évek óta kimagasló teljesítményükkel járulnak hozzá a Civitas Fortissima nemzetközileg is elismert zenei teljesítményéhez és rangjához. Fellépéseikkel olykor missziós munkát is vállalva vitték el a magyar zenekultúra, a zenei világirodalom értékeit a határokon belüli településekre és azon túlra is. Az elmúlt negyedszázad alatt megszámlálhatatlan kulturális rendezvényen léptek a közönség elé, mindig sikert aratva. Működésük óta Balassagyarmaton és a kistérség többi településén nem múlhatott el állami, nemzeti és egyházi ünnep anélkül, hogy muzsikájuk fel ne csendült volna. Évtizedek óta tartó megbízható szakmai tudásuk, a zene iránti feltétlen szeretetük és hűségük álljon példaként a felnövekvő nemzedékek előtt! Köszönjük a mögöttünk álló huszonöt évet az együttes művészeti vezetőjének, Kanyó András fuvolaművész tanár úrnak, Baranyi Klára hegedűművész zenepedagógusnak, Réti Emőke gordonkaművésznőnek és zenepedagógusnak, valamint Perneczky Zsolt tanár úrnak, a zongora és orgona virtuózának! Kérem az együttes tagjait, annak elismeréseként, hogy az elmúlt negyedszázad alatt számos zenei alkotás kiemelkedő művészi élményt nyújtó közreadásával járultak hozzá a város kulturális életének színesítéséhez, vegyék át a Balassagyarmatért Emlékérmet a város első emberétől!