Balassagyarmat Díszpolgára posztumusz

DR. DARÓCZI GUSZTÁV

ügyvéd, a Balassagyarmati Nemzeti Forradalmi Tanács Elnöke

Daróczi Gusztáv 1899. június 3-án látta meg a napvilágot Hajdúböszörményben, a családban született hat gyermek közül a legidősebbként. Édesapja akkor anyagi szűkösségben, de nagy tisztességben járási albíróként dolgozott. Tanulmányait szülővárosában kezdte, majd Debrecenben folytatta, ahol édesapja kinevezett törvényszéki bíró lett. 1917-ben, amikor szakérettségit tett, még javában dúlt az első világháború. A fiatal közkatona, majd a tizedessé előléptetett tanult katonaember előbb a nagyváradi ágyúezrednél, azután a román, az olasz hadszíntéren teljesített szolgálatot. A piavei csatában tanúsított érdemeiért zászlóssá léptették elő, majd az albán hadszíntérre került, melynek következménye az egész életét végigkísérő maláriabetegség lett. A háború végeztével megkezdődött a demoralizált, a háborús borzalmaktól felzaklatott, vereséget szenvedett katonatömegek hazaáramlása. Daróczi Gusztáv 1918. november 19-én érkezett Debrecenbe. Újra a tanulás évei következtek: 1922-ben előbb államtudományi, majd jogtudományi doktorátust szerzett. Hazai ügyvédbojtári évek után a berlini, párizsi egyetemeken gyarapította jogelméleti ismereteit, végül négy szemesztert hallgatott a strasbourg-i egyetemen. Külhoni ismeretbővítését követően, huszonnyolc évesen egységes ügyvédi és bírói vizsgát tett Budapesten. 1931-ig ügyvédként, majd közjegyző helyettesként dolgozott előbb Sátoraljaújhelyen, majd Gyöngyösön, végül Balassagyarmatra került ugyanebben a minőségben.

1940-ben ismét ügyvédi tevékenységbe kezdett. A város leghíresebb ügyvédjével, dr. Paczolay Zoltánnal dolgoztak együtt. Bizonyára fényes karrier és anyagi gyarapodás várt volna az agilis, fiatal ügyvédre, ha nem következik be az újabb történelmi borzalom, a második világháború, melynek kezdetén ismét katonaruhát kellett öltenie dr. Daróczi Gusztávnak. Losonc után az erdélyi bevonulás következett, majd 1940-ben leszerelték és a háború éveit budapesti ügyvédként élte végig.

1945 nemcsak az ország történetében, gyakran az egyéni sorsokban is cezúrát jelentett. Dr. Daróczi Gusztáv 1945. március l-jén belépett a Független Kisgazdapártba, ahol előbb a párt megyei ügyésze, majd balassagyarmati szervezetének ügyvezető elnöke lett. Ettől kezdve részese az általa választott párt fényes felfelé ívelésének, majd mélyrepülésének, a frakcióharcoknak, a kizárásoknak, végül a kisgazdapárt felszámolásának. 1948 decemberében párttagságát megszüntette. Ebben az időszakban három cikluson át tagja volt a balassagyarmati népbíróságnak, néhány évig jogásza Nógrád vármegyének. 1956-ig vezetője volt az ügyvédi kamara balassagyarmati helyi bizottságának, szervezőtitkára a Magyar Jogászszövetségnek. 1948 után pártszerepet nem vállalt, nem vált tagjává az akkor egyetlen, üdvözítőnek és mindenhatónak tartott pártnak. Ugyanakkor nem maradt távol a közélettől, személyisége, ismertsége és elismertsége, továbbá tekintélye miatt az 1950-es tanácsválasztáson a városi tanács tagjai sorába, majd a Hazafias Népfront Városi Bizottsága elnökévé választották.

Emberségét 1956-ban játszott vezető szerepe, személyének széleskörű elfogadottsága igazolja vissza. Köztudott, hogy Balassagyarmat a kommunista évtizedek alatt is megőrizte polgári jellegét, a hagyományos értelmiség tagjai jelentős szeletét adták a város közéletének. Nem véletlen hát, hogy az 56-os budapesti forradalmi események hírei Nógrád megyében éppen itt váltották ki a legelső spontán reakciókat, és itt alakult meg a megye legelső valódi forradalmi szerve is. 1956. október 24-én hajnalban Budapestről egy autóbusznyi fiatal érkezett városunkba a forradalom hírével. A rendőrség és a pártvezetés akkor még ura volt a helyzetnek, a jelszavakat skandáló ifjakat őrizetbe vették. Két vezetőjüket azonban a csupán fizikai erővel felvértezett, az események okai tekintetében tudatlan pártkatonák kötéllel megkötözték és fogdába zárták. A forradalom lángja helyben sem volt feltartóztatható sokáig. Az elégedetlen tömeg egyre gyarapodott, a főutcán fegyelmezetten vonuló forradalmárok eltávolították a zsarnokság jelképeit, a vörös csillagot, a szovjet emlékművet, a tanácsházán a vörös zászlót nemzeti lobogóra cserélték. Követelték a két elfogott pesti fiatal szabadon bocsátását, akiknek az érdekében dr. Daróczi Gusztáv és ügyvédtársa, dr. Magyar Pál írásban fordultak a megyei ügyészhez, bejelentve, hogy a fiatalok jogi védelmét személyesen kívánják ellátni. Közbenjárásukra és kezességvállalásukra döntöttek a szabadon bocsátásuk mellett. Ez a pillanat jelentette Nógrádban a hatalom első meghátrálását. Ezt követően hozták létre azt a forradalmi szervezetet, amelynek vezetőjévé dr. Daróczi Gusztávot, titkárává pedig dr. Magyar Pált választották. A huszonöt fős Balassagyarmati Nemzeti Forradalmi Tanács mindvégig kezében tartotta az eseményeket, vezetői és tagjai fegyelmezetten, de rendkívül határozottan álltak ki a változások követelésével a legnemesebb ügyért, a nemzet fizikai, erkölcsi felszabadításáért, megtisztításáért. Október 27-től Daróczi Gusztáv szinte minden percét a forradalmi állapotok rendezésének szentelte. Vezetésével a testület szinte folyamatosan ülésezett, minden ügyben személyesen, többségi szavazással döntöttek. Intézkedéseik között találjuk a politikai szerepet nem vállaló, de a közrend fenntartását hivatásszerűen ellátó rendőri egységek megerősítésére hivatott nemzetőrség szervezését, részvételt a közbiztonság fenntartásában, a munkástanácsok megválasztásának elősegítését.

A forradalom leverése után Daróczi Gusztávot és társait letartóztatták. A szörnyű börtönévek alatt felesége, akivel 1952-ben kötött házasságot, és akkor már nyolcéves leánya, Klári levelei segítették a túlélésben. Az elítélteket ért borzalmakról, megaláztatásokról leginkább a még fellelhető ügyészségi meghallgatási jegyzőkönyvek tanúskodnak. Első fokon Gáspár Gyula hadbíró 1958. március 14-én hozott ítéletet, Daróczit életfogytiglani börtönre, míg Magyar Pált halálra ítélve. Hónapok teltek el a bitófa árnyékában. A "megváltást" 1958 júniusa hozta meg, amikor az ítéleteket hat és nyolc évi börtönre enyhítette a Legfelsőbb Bíróság.

A börtönből való szabadulás után - megfosztva ügyvédi praxisától és állásától - a kínzásoktól megromlott egészségi állapotban Daróczi Gusztáv a Fémipari Vállalatnál helyezkedett el. Nehéz és beteges évek után 1979. május 30-án Balassagyarmaton hunyt el, földi maradványait a városi temető hantjai őrzik.

Az igaz ügyért való kiállás ebben a korban is hősökké vált áldozatokat követelt. Nem külön magyar sorsverés, de ránk is jellemző, hogy hőseink többnyire mártírok vagy áldozatok, akik életükben inkább elszenvedték tetteik következményeit, és csak a haláluk után kaptak, vagy kapnak méltó elégtételt a sorstól. Daróczi Gusztávnak azok a virágcsokrok adták meg először ezt az elégtételt, amelyek 1989. október 23-án hullottak sírjára sötétben, gyertyafénynél. Balassagyarmat polgárai, az akkor még ellenzékinek számító, új, rendszerváltó pártok képviselői tisztelegtek 56 hősei előtt. 1990-ben az első szabadon választott helyi önkormányzat képviselő-testülete utca elnevezésével emlékezett meg hősiességéről. Ma már elmondhatjuk, és őszinte szívvel megköszönhetjük neki és forradalmár társainak a hősies helytállást, az emelt fővel való küzdést a szabadságért, a függetlenségért, hiszen áldozatukhoz képest félszázaddal megkésve ugyan, de mégiscsak szabad országban élhet népünk. Köszönjük Daróczi Gusztávnak, hogy életével, személyes példájával elültette a szabadság csíráját Magyarországon, Balassagyarmaton, s amelynek szárba szökkenését sajnálatos módon már nem élhette meg!

Wass Albert szavaival azonosulva valljuk, hogy: Maradnak az igazak és jók. A tiszták és a békességesek. S ma is jól gondolja meg, ki mit cselekszik!

Kérem a kitüntetett leányát, Kazó Jánosné Daróczi Klárát, hogy beteg édesanyja, dr. Daróczi Gusztávné helyett szíveskedjen átvenni polgármester úrtól a Balassagyarmat Díszpolgára posztumusz kitüntető címet, amely az önkormányzat képviselő-testülete legnagyobb megbecsülését kívánja kifejezni hős édesapja számára!