Balassagyarmatért Emlékérem posztumusz

az 1919. január 29-én, Balassagyarmaton,
a haza védelmében fegyvert fogott, hősi halált halt polgárok részére

Most, amikor a jelenkorban végre elérkezett a kárpótlás ideje az 1919. januári eseményekkel kapcsolatban Balassagyarmat számára, nos, most már talán módunkban áll történelmi hűségében felidézni az eseményeket és emléket állítani azoknak, akik egy életre, a nemzet életidejére érdemeket szereztek hős helytállásukkal.

Az első világháború nyomán Magyarország a vesztes országok sorába tartozott. A győztes nagyhatalmak a haza területének és népességének jelentős részét más államokhoz csatolták. Balassagyarmat akkor vált egyik napról a másikra határvárossá, akkortájt élhették meg elődeink, hogy egyszerre lépték át a város és az ország hivatalos határát. Voltak azonban olyan erők, amelyek ezzel sem elégedtek meg és a győztes pozícióját tovább akarták erősíteni. A készülő nemzetközi békeszerződéseket figyelmen kívül hagyva, a Vix-jegyzékben meghatározott demarkációs vonalakat is átlépve, az Ipoly folyó mindkét partját, így városunkat is el kívánták szakítani Magyarországtól. Ez ellen lépett fel Civitas Fortissima korabeli polgársága, amikor 1919-ben közülük számosan megértették, hogy a haza veszélyben van, a nemzet határait a betolakodók intervenciós szándékkal át kívánják rajzolni a térképen. 1919. január 15-én, egy alig negyvenfős különítmény bevonult Balassagyarmatra. Elfoglalták a vasútállomást, a postát és a laktanyát, a város vasúton túli részét. A laktanyában lévő nemzetőröket lefegyverezték. A bevonuló cseheket elsősorban a várost átszelő vasútvonal fontossága ösztönözte a jogsértő magatartásra. Balassagyarmatot Csehszlovákiához tartozónak nyilvánították, a város lakói a csehszlovák megszállás napjait élték. Bár akadtak az új rendnek is támogatói, a polgárok döntő többsége számára elfogadhatatlan volt az idegen megszállás. Elkezdődött hát az ellenállás szervezése. Szép számú sereg gyűlt össze vasutasokból, katonákból, diákokból, polgárokból. Január 28-án a vasutasok küldöttsége a Magyarnándorban állomásozó katonaság vezetőitől, Bajatz Rudolftól és Vizy Zsigmondtól kértek segítséget a megszállók eltávolításához. Január 29-én hajnali négy órakor Bajatz és Vizy századosok csapataival megerősítve, a helyi erők támadást intéztek a betolakodók ellen. Több helyszínen folytak a harcok, amelyek kimenetelét jól ismerjük. Az idő előrehaladtával egyre több városi polgár csatlakozott az akkor még kétséges kimenetelű erőpróbához. Nagy erejű rohammal végül a délutáni órákban az ellenség megadta magát, 78 csehszlovák katona került a helyiek fogságába, Balassagyarmat felszabadult. Kié az érdem - kérdezhetjük. Több mint egy emberöltő, közel egy évszázad telt el az egyedülálló páratlan fegyvertény után. Az érdem mindenkié, aki bekapcsolódott az eseményekbe, elsősorban azoké, akik életüket áldozták a városért és a nemzetért, azoké, akik fegyveresen ellenálltak, és azoké is, akik a háttérből bármilyen részt vállaltak a győztes cselekedetben.

Mielőtt az 1919-es hősi halált haltak emlékére átnyújtjuk a díszoklevelet, kérem, hogy részvéttel hallgassuk meg azok nevét, akik véráldozatukkal megmentettek egy darabot az ősi magyar földből:

NAGY JÓZSEF szakaszvezető, DANCSOK FERENC tizedes, VIRÁG LAJOS őrvezető, CZAKÓ BALÁZS katona, RÓZSA ANDRÁS vasutas, PETROVICS ANDRÁS vasutas, VANCSÓ JÓZSEF polgár, HAVAJ JÓZSEF polgár, HRUBECZ MÁRTON polgár, WEISZ SÁNDOR polgár.

Kérem Keskeny Balázsnét, a harcokban elesett Rózsa András vasutas unokáját, hogy vegye át polgármester úrtól a Balassagyarmatért emlékérmet!