2017

 

BALASSAGYARMATÉRT EMLÉKÉREM

 

ifj. Szakács László

A Pannónia Motorkerékpár Múzeum létrehozója,
hagyományőrző

 

Született Balassagyarmaton 1977. május 21-én. Középiskoláját a váci Boronkai György Műszaki Szakközépiskolában végezte. Kecskeméten, a Gépipari és Automatizálási Műszaki Főiskolán végzett gépészmérnökként, majd minőségügyi szakmérnökként jeles eredménnyel. Jelenleg az Ipoly Cipőgyárban dolgozik a karbantartásért felelős üzemfenntartási csoport vezetőjeként, mint büntetés-végrehajtási százados. Házas, feleségével két fiúgyermeket nevelnek. Édesapjának is köszönhető műszaki érdeklődése korán megnyilvánult, már igen fiatalon el kezdett vonzódni a világ egykor egyik legsikeresebb magyar motormárkája, a Pannónia iránt. A Pannónia motor a Csepel Művek terméke, nemzeti értékeink egyike, egy igazi hungaricum. Ez az a motorkerékpár típus, amiből a legfiatalabb is 33 éves, de még mindig lehet látni belőle napi használatú darabokat az utakon.

Ifj. Szakács László gépészmérnök 1995 óta gyűjt Pannónia motorkerékpárokat, és országos szinten is jelentős gyűjteményre tett szert, amely hamarosan megérett arra, hogy állandó kiállítás formájában a nagyközönség is megismerhesse. Hét alkalommal vándorkiállításon mutatta be a magyar motorkerékpárgyártás csodáját - például a balassagyarmati Kiss Árpád Általános Iskolában. Az ott tapasztalt érdeklődés adott további lendületet terveihez, és célt, hogy ezeket, az általa helyreállított műszaki ritkaságokat még többekkel megismertesse, míg végül 2008. március 15-én a városvezetés segítségével megnyitotta a Pannonia Motorkerékpár Múzeumot a Kossuth út 1-es számú ház pincéjében, Balassagyarmaton. Hazánkban egyedül városunkban létesült ilyen múzeum.

A nehezen felbecsülhető eszmei értékű gyűjtemény része: 31 db kiállított és további 13 db restaurálandó motorkerékpár, 7 db oldalkocsi, 3 db utánfutó, 4 db úgynevezett stabilmotor, de van itt még számtalan gépkönyv, műszaki rajz, kezelési utasítás, és még megannyi műszaki ritkaság, benzinkút stb., valódi magyar technikatörténet.

A múzeumnyitás óta a gyűjtemény szépen gyarapodott mindannyiunk örömére. Ma ez az ország egyetlen múzeuma, amely széleskörű képet nyújt a Csepeli Motorkerékpárgyár fénykoráról. A kiállítás sikeres, hiszen évente töretlen érdeklődés mellett 2-3000 látogatója van. A Múzeum saját honlappal is rendelkezik. A gyűjtemény motorjai több filmben szerepeltek: Csandra szekere, Nincs kegyelem, Parázs a szívnek

Ifj. Szakács László alázatos elszántsággal végzi nonprofit munkáját a Pannónia motorkerékpárok megismertetésében és a Múzeum tíz éves töretlen működtetésében.

Szintén a családból magába szívott nemzeti elkötelezettsége közismert. 1997. óta a Vitézi Rend tagja, jelenleg Nógrád megyei székkapitánya. A Vitézi Rend főkapitánya katonai hagyományőrző, karitatív és vezetői munkájáért idáig nyolc alkalommal tüntette ki, és két alkalommal léptette elő. A vitéz Honti családdal aktív részese volt az Ipoly Menti Országzászló 2005-ös újraépítésének a Palóc ligetben, továbbá a Vitézi Rend egykori székházának külső felújításában és az emléktábla elhelyezésben a székház falán. Egyik alapító tagja a 16-os Honvéd Katonai Hagyományőrző Körnek, melynek tagjai ünnepségek, megemlékezések, kiállítások, filmek és hadijátékok állandó résztvevői, s nemcsak viseletükben, de lelkületükben is őrzik az egykori balassagyarmati 16-os Honvéd Gyalogezred emlékét.

Ha ideje engedi népi fafaragással is foglalkozik, egykor aktív tagja volt az Egri István és Kőszeghy Attila vezette balassagyarmati Fafaragó Szakkörnek is, kezük munkáját dicsérik, a környékbeli óvodák faragott szabadtéri játékai is.

Balassagyarmat Város Önkormányzatának Képviselő-testülete Ifj. Szakács László részére a város idegenforgalmi vonzerejét jelentősen növelő, a magyar ipartörténet részét képző, a legendás magyar járműgyártás termékeit reprezentáló Pannónia Motorkerékpár Múzeum létrehozásáért, valamint a magyar katonai hagyományok ápolása terén végzett tevékenységéért Balassagyarmatért emlékérmet adományoz.