BALASSAGYARMAT DÍSZPOLGÁRA

 

Dr. Veres Gábor

fizikus

 

1975. január 12-én született Egerben, 1975 óta balassagyarmati lakos. 1993-ban érettségizett a Balassi Bálint Gimnázium speciális matematika tantervű osztályában. Diplomáját 1998-ban kapta kézhez Budapesten az Eötvös Loránd Tudományegyetemen, részecskefizika szakirányon. Doktori disszertációját is az ELTE-n írta 1998 és 2002 között. Ez idő alatt háttérkutatásait a genfi Európai Részecskefizikai Kutatóintézetben végezte. 2002 óta az ELTE Fizikai Intézetében az Atomfizikai Tanszék adjunktusa. Az intézet célkitűzése szerint civilizációnk egyre növekvő energiafelhasználása és energiahordozó-készleteink végessége, valamint az ipari technológiák környezeti hatásai jelentős kérdéseket vetnek fel napjainkban. E kérdéskör részecskefizikai vonatkozásainak környezet-centrikus felfogású oktatása és kutatása határozza meg az ifjú kutató mindennapjait.

 

2002 és 2004 között a Massachusetts Institute of Technology (Cambridge, MA USA) Magfizikai Laboratóriumában, illetve a Brookhaven-i Nemzeti Laboratóriumban dolgozott posztdoktorként. 2005 óta az ELTE Atomfizikai Tanszéken folytatja munkáját, valamint bekapcsolódott a Compact Muon Solenoid kísérletbe, mely program első két publikációjának szerkesztője volt. Számos tudományos előadást tartott hazai és nemzetközi konferenciákon.

 

Egy tudósember, egy kutató szakmai értékének, pályaívén való előmenetelének nemzetközileg is elfogadott, legfőbb mércéje azon publikációk száma, amelyek a szerző tudományos tevékenységéhez kapcsolódnak. E téren az élete delét még el sem érő Veres Gábor kimagasló eredménnyel büszkélkedhet; nemzetközi folyóiratokban több mint 120 önálló publikációja jelent meg az elmúlt pár év során. Szakmai elismertségét tovább erősíti, hogy e cikkek független idézettségi száma közel 2500.

2010-ben nemzetközi tudományos szenzációt keltettek azok a Genfben végzett kísérleti eredmények, amelyeket elképzelhető, hogy csak újfajta fizikai törvények bevezetésével lehet modellezni, s melyeket a svájci Nagy Hadronütköztetőnél dolgozó három magyar és egy tajvani kutató ért el. Természetesen köztük találjuk a most kitüntetett Veres Gábort is.

 

Tudományos tevékenységét számos díjjal ismerték el:

1993-ban balassis diákként a Nemzetközi Fizikai Diákolimpia aranyérmével ismerték el tehetségét. 1993–1995 között minden évben az Ortvay verseny I. helyezését nyerte el. 1995–1998 között Köztársasági Ösztöndíjas, 1999-ben Pro Scientia Aranyérmet kapott, 2004-2007 között Bolyai János Kutatási Ösztöndíját kapta, 2008-ban pedig a Magyary Zoltán Posztdoktori Ösztöndíjasa lett.

A fiatal tudósnemzedék palócföldi képviselője soha nem feledkezett meg arról a munícióról, amellyel családja és Balassagyarmat, a helyi iskolák töltötték meg szellemi tarsolyát. Szerteágazó kutatói munkája mellett is örömmel fogadta el 2011 márciusában a Madách Imre Városi Könyvtár és a Honismereti Kör felkérését, egyrészt a mai városlakók előtti bemutatkozására, másrészt azért, hogy a Helytörténeti Gyűjteményben; A kvarkanyag nyomában címmel beszéljen kutatási eredményeiről.

 

Az elmondottak alapozták meg a Képviselő-testület azon döntését, amellyel elismerte Dr. Veres Gábor szakmai teljesítményét. Példaképként álljon a Civitas Fortissima minden fiatalja előtt, mert Balassagyarmatról is lehetséges a legmagasabb szakmai karrierig jutni, a tehetség megfelelő elkötelezettséggel megtalálja érvényesülését, a lehető legteljesebb életet.

 

(összeállította: Selmeczi Zoltán)