BALASSAGYARMAT DÍSZPOLGÁRA

 

Nagy Imre

nyugalmazott középiskolai tanár

 

1937. március 23-án született Tiszaörsön. A tiszafüredi gimnáziumban érettségizett, majd biológia-kémia szakos középiskolai tanári diplomáját az Eötvös Loránd Tudomány Egyetemen vette át. Egyetemi évei a pályaválasztás mellett a párválasztásban is eldöntötték sorsát, ekkor ismerkedett meg az ugyancsak biológia-kémia szakos ifjú pedagógusjelölttel, akivel 1959-ben kötöttek házasságot.

 

Tanár úr 1959-ben, pályakezdőként került a Balassi Bálint Gimnáziumba, ahol 2006-ig tanított. A pedagógus házaspárnak egy gyermeke született, Erika, aki ugyancsak a tanári pályát választotta.

 

A szerény, de tisztességes életet élő család, amelynek felnőtt tagjai hagyományos falusi, gazdálkodó életmódot folytattak, kitűnő indíttatást jelentett számára. E gyökerek egy életre a természetes életmód, az élővilág szeretete és tisztelete mellett kötelezték el őt.

 

Hosszú szakmai pályafutása alatt mindvégig követett nevelői arspoetikája, hogy mindig természetesnek, hitelesnek, következetesnek kell lenni, és maradni minden körülmények között. Szenvedéllyel végzett munkája során elért eredményei zálogának a diákok szeretetét és tiszteletét tartotta. Személyisége a legtermészetesebb nevelő eszközként hatott a diákok formálódó egyéniségére. Csendes szavai, nyílt tekintete, kiegyensúlyozott lélekről, ugyanakkor a legmagasabb szakmaiságot hordozó, határozott, magabiztos pedagóg jellemről árulkodnak.

 

Tanár úr azon kevesek közé tartozik, akik elmondhatják magukról, hogy mindennapi tevékenysége egyben a hobbija, a szenvedélye is. Természetfotósként a város környéke élővilágának minél teljesebb megismerésére törekedett. A feleségétől kapott fényképezőgép elválaszthatatlan kellékévé vált hobbijának és munkájának. Szabadideje nagyrészét a természetben töltvén minden élőlényt, természeti csodát igyekezett megörökíteni. Több szakmai konferencián vállalt előadást, így 1981-ben előadóként vett részt az Országos Gyógynövény Konferencián, majd egy tantárgypedagógiai tanácskozáson. Különösen az Ipoly-völgy élővilága érdekelte. E kutatásainak és megfigyeléseinek eredményét az Ipoly-völgy vadvirágai címmel megjelent fotóalbumban tárta a nagyközönség elé. Érdemeket szerzett a ’70-es években tett kezdeményezésével, amely alapján védetté nyilvánították az ipolyszögi Éger-láp és a dejtári rét jelentős részét.

Természetvédelmi tágykörben nyilvánosságra került publikációi több esetben hozzájárultak a tudatos természet-pusztítás megakadályozásához. Legeredményesebb környezetvédelmi tevékenységét a megyei természetvédelmi bizottságban betöltött funkciója idején tudta kifejteni.

 

Ahogyan Tanár Úr hálával gondol aktív, pedagógusként, nevelőként, természetvédőként eltöltött balassagyarmati éveire, éppúgy minden egykori tanítványa, kollégája és a város mindenkori elöljárói tisztelettel és hálatelt szívvel mondanak köszönetet azért a pályaívért, amely nélkül érezhetően szegényesebb lenne a város elmúlt ötvenéves múltja.