BALASSAGYARMAT  VÁROS  ÖNKORMÁNYZATÁNAK

KÉPVISELŐ - TESTÜLETE

 

DR. IBRÁNYI ENDRE

főorvos úr részére,

aki hosszú, eredményes orvosi pályafutásával példát mutatott a mai kor orvostársadalma számára, s tevékenységével, önzetlen elhivatottsággal végzett gyógyító munkája során minden körülmények között a város lakosságát szolgálta, a

 

BALASSAGYARMAT DÍSZPOLGÁRA

posztumusz kitüntető címet adományozza.

 

 

Ibrányi Endre 1903. április 24-én született Budapesten tanító szülők gyermekeként. Három testvérével együtt, szeretetteljes családi környezetben nevelkedett. Alap- és középiskolai tanulmányait a fővárosban végezte el.

Orvosi diplomáját 1928-ban vette át a Pázmány Péter Tudományegyetem orvosi fakultásán.

 

Az egyetem elvégzését követően budapesti intézetekben kezdte le orvos-gyakornoki munkáját; dolgozott a Szent László, a Szent Rókus Kórházakban és rövid ideig praktizált a Herczog Klinikán.

1931-ben Érsekvadkertre költözött a család, ahol ő körzeti orvosként tevékenykedett közel tíz esztendeig.

Ibrányi doktor gyógyító munkája mellett bekapcsolódott Érsekvadkert közéletébe, szövetkezeti elnök, községi képviselő lett, majd ellátta a Nemzeti Egységpárt elnöki feladatait is. Mélyen vallásos meggyőződése alapján az egyházközség világi elnökeként irányította a falu vallásos életét.

 

1941-ben - a család Balassagyarmatra érkezésének évében - az Országos Társadalombiztosítási Intézet, az akkori OTI balassagyarmati szervezetének a vezetésével bízták meg főorvosi rangban. Majd 1950-től e mellett a város vezetői a Rendelőintézet igazgatói feladatainak ellátására is felkérték, amelyet nyugállományba vonulásáig, 1971-ig végzett. Aktív évei alatt városunkban is hosszú évekig dolgozott a Főplébánia egyházközségi képviselő-testületében.

 

Igazgató Főorvos úr életének, orvosi pályájának meghatározó életélménye volt a pozitív odafordulás, a minden körülmények között segíteni akarás, a feltétlen szeretet-sugárzás betegei, és az elesettek felé.

 

Életszemléletén túl mindennapi viselkedésében is teljes körűen azonosult Roger Schütz gondolataival, melyek szerint: Az igazi öröm elajándékozza önmagát. Aki megtapasztalja, nem keres érte sem hálát, sem jutalmat. Számára az a hála, az a jutalom, ha adhat.

 

Mindennapjait az áldozatkészség hatotta át, mindenek elé helyezte a betegek gyógyítását. Munkafegyelme példaértékű, munkabírása alig követhető volt. Kora reggeltől délutánig hivatalos munkahelyén, majd koraestig otthoni magánrendelőjében fogadta a betegeket, akiket bárminemű megkülönböztetés nélkül, szükség szerint medicinákkal, vagy lelke melegségével gyógyított. Motorkerékpárjáról sem hiányozhatott az orvosi táska, hiszen jól tudta, hogy az orvosi segítségre bárhol, bármikor és bárkinek szüksége lehet. Elhivatottságát jól jellemzi saját vallomása mely szerint az emberek nem élhetnek másként, csak egymás oltalmában!

Ugyanakkor jellemvonásai közül nem hiányzott a következetes szigor, az önfegyelem, a külső és a belső rendhez való ragaszkodás sem.

Gyermekei nevelésében elsődlegesnek tartotta a szilárd jellem, a vallásos meggyőződés kialakítását, amelyekben jó példával járt elől szerettei körében.

 

Dr. Ibrányi Endre nem könnyű történelmi időkben élt, nem a legkonszolidáltabb évtizedekben kellett megfelelnie azoknak a külső elvárásoknak, amelyek hatására kortársai közül többen megtörtek és nem saját belső igényeikhez méltó életre kényszeríttetten kellett élniük. Őt sem hazugságokkal, sem ármánysággal nem voltak képesek megtörni, hite, sziklaszilárd meggyőződése által túlélte a nehéz időket.

 

Jó szívvel vállalt szerepet a világégést követően lassan magára találó határmenti kisváros kulturális közéletében is, több megyeházi rendezvény életre hívásában jeleskedett. Az ő meghívására látogatott a városba többek között Sík Sándor papköltő.

A magyarországi szerzetesrendek könyörtelen feloszlatását követően anyagi támogatásával igyekezett a Szaléziak segítségére lenni munkájuk folytatását remélve.

A magyarság szent forradalmának vérbefojtását követően volt ereje ahhoz, hogy a nehéz helyzetbe került családoknak lelki támaszt nyújtson, olykor lehetőségeihez mérten anyagilag támogassa azokat.

 

E nemes életutat csak pillanatképekkel megidéző méltatásomat a XVII. században élt William Penn szavaival fejezem be:

 

Úgy vélem, csakis egyszer élhetjük meg az életet. Ha tehát akad bennem jóság, amit kimutathatok, vagy akad olyan jó cselekedet, amivel megkönnyíthetem bármely embertársam életét, most kell megtennem, nem késlekedhetem vagy feledkezhetem meg erről, hiszen soha többé nem fogok erre járni.

 

Dr. Ibrányi Endre főorvos úr sem jár már közöttünk, hiszen 1977. október 28-án visszatért teremtőjéhez. Azonban kifogástalan magánélete, sikeres, hosszú és önzetlen orvosi pályafutása példaként álljon a mai nemzedékek előtt.