2013

 

BALASSAGYARMAT DÍSZPOLGÁRA

 

Dr. Budai István

bv. ezredes, bv. főtanácsos

 

Dr. Budai István bv. ezredes, bv. főtanácsos, a Balassagyarmati Fegyház és Börtön intézetparancsnoka 1961. február 27-én született Gyöngyösön. Általános és gimnáziumi tanulmányait szülővárosában végezte.

Érettségi után a fővárosi Villamoserőmű Tervező Vállalat visontai erőművében helyezkedett el.

Balassagyarmatra először 1983-ban éppen munkája miatt került. Hamar beleszeretett a történelmi kisvárosba és későbbi feleségébe is, így végleg letelepedett második szülővárosában Balassagyarmaton. 1985-ben házasodott meg, majd megszületett leányuk Zsanett is.

A Balassagyarmati Fegyház és Börtön személyi állományába 1988. augusztus 1-jén került  kinevezésre felügyelői beosztásba.

Munkája mellett diplomázott a Rendőrtiszti Főiskola büntetésvégrehajtási szakán. Ezt követően 1992. július 1-től nevelői feladatokat látott el. Két évvel később bv. osztály vezetőjeként dolgozott.

1999-ben pedig újabb diplomát szerzett; a szegedi József Attila Tudományegyetemen jogász lett.

2000. július 1-jén lett az intézet parancsnokhelyettese, 2007. január 1. óta pedig első számú vezetője, intézetparancsnoka.

2009. szeptember 8-ai hatállyal főtanácsosi címjutalomban részesült. Ugyanebben az évben Nógrád Megye Önkormányzata Szondi-díjat adományozott a vezetése alatt álló intézetnek.

2010-ben az általa vezényelt példaértékű Börtönkápolna felújítás okán a Város és Faluvédő Szövetség felterjesztésére Podmaniczky-díjat kapott.

Aktív közösségi ember, közismert jótékonysági rendezvényeken való részvétele, sporttevékenysége és a Polgárok Balassagyarmatért Alapítványban való munkálkodása.

 

Dr. Budai István szakmai pályája során folyamatos ismeretszerzéssel, fiatalon vált érdemessé a parancsnoki feladatokra.

Az általa vezetett intézmény az elmúlt időszak során több országosan is egyedülálló bűnmegelőzési célú pályázati projektet valósított meg, amelyekkel a szimbolikus jóvátétel keretében a közösség érdekében végzett munkát kívánták megvalósítani. Kialakították a város új autóbusz állomásának környékét, felújították a védett műemlék börtönépület kápolnáját, helyreállították a katonai temető környékét, illetve a város jelképének számító Palóc ligetet.

Fáradságot nem kímélve vettek részt a 2010. évi természeti katasztrófák, ár- és belvizek okozta védekezési munkálatokban.

 

Jelentős része volt a Temető kerítésének, közintézmények ablakdíszeinek, a Nyírjesnek, a Honti úti játszótérnek, a Nádor úti sportpályának a szépítésében.

A projektek során - együttműködve a helyi önkormányzattal és más szervezetekkel - az Intézet igyekezett nyitni a település felé, megismertetni és elfogadtatni a szigorú szabályok szerint működő büntetés-végrehajtási intézet belső rendjét és az itt elhelyezett fogvatartottakat, továbbá elősegíteni a bűn elkövetésének, ismétlésének megakadályozását.

Szintén egyedülállóak a Nógrád Megyei Levéltárral folytatott múzeumi éjszakán szervezett rendezvényeik, amelyek különleges élményben részesítik a rajta résztvevőket, megismertetve nemcsak a börtönélet többszáz éves történetét, hanem az egész Európában híres műemléképületet is.

Munkáját kiemelkedő felkészültséggel, megalapozott magabiztossággal, hivatása iránti alázattal, kollégáinak megbecsülése mellett végzi.

Társadalmi aktivitása, a város közintézményeinek és közterületeinek megújítása érdekében kifejtett vezetői, irányítói tevékenységével méltán vonta magára a balassagyarmatiak figyelmét.

 

Országosan egyedülálló tevékenysége - melyben a bűncselekményt elkövetők társdalomba való visszavezetésének példaértékű szükségességét bizonyítja, továbbá a művészetek, és a város közösségei felé való nyitottsága miatt - joggal érdemelte ki a város képviselő-testületének bizalmát Balassagyarmat Díszpolgára címére.