BALASSAGYARMAT  VÁROS  ÖNKORMÁNYZATÁNAK

KÉPVISELŐ - TESTÜLETE

 

DR. BARTAL GÁBOR

osztályvezető főorvos úr

részére,

a város egészségügyének elkötelezett szolgálatáért, több évtizedes lelkiismeretes orvosi tevékenységért, egész életen át tartó közéleti szerepvállalásáért, a

 

BALASSAGYARMAT  DÍSZPOLGÁRA

kitüntető címet adományozza.

 

 

Bartal Gábor 1944-ben született a Börzsöny hegység ölelésében fekvő Nagyoroszi községben. Alapiskolai tanulmányait szülőfalujában végezte, majd az esztergomi Temesvári Pelbárt Ferences Gimnáziumban érettségizet.

Az élethivatásának gyakorlásához szükséges szakmai alapismereteket a budapesti orvostudományi egyetem általános orvostudományi karán sajátította el, ahol 1969-ben orvosdoktori diplomát kapott.

 

Az egyetemi éveket a szorgos mindennapok követték, első munkahelyként, mindössze egy évre a budapesti Péterfi Sándor utcai kórház laboratóriumát jelölte ki számára a sors.

 

1970. augusztus 1-től a balassagyarmati kórház II-es, majd I-es Belgyógyászati Osztályán vállalt munkát. Négy évvel később bel-orvostanból szakvizsgázott, majd intenzív terápiás ismeretekkel vértezte fel magát az Országos Traumatológiai Intézetben és az Orvostovábbképzőn.

 

Dr. Bartal Gábor pályája kezdetén sem elégedett meg a kezdő orvosok mindennapos taposómalmában edződés egyhangúságával. Innovatív személyiségéből fakadóan az I. Belgyógyászati Osztályon, rövid időn belül megteremtette az általános szubintenzív ellátás feltételeit, amely megalapozta az országban elsők között bevezetett subclavia punctio végzésének lehetőségét.

Érdeklődése az 1970-es évektől a rohamléptekben fejlődő kardiológiai ismeretek felé irányult, s így megteremtette az akut kardiológiai betegellátás feltételeit. 1980-ban, abban az évben, amelyben a Belgyógyászati Osztály megbízott osztályvezető főorvosává nevezték ki, az osztály szubintenzív részlege egy magasabb szakmai nívót jelentő koronária őrzővé vált.

 

Szakmai felkészültsége, vezetői egyénisége, szervezőképessége alapján 1984-ben határozatlan idejű osztályvezető főorvosi kinevezést kapott az I. Belgyógyászat élére, amely feladatot a mai napig is ellátja. Az intézmény vezetőinek bizalmát további, talán még intenzívebb szakmai fejlesztésekkel, rendkívül igényes gyógyító tevékenységgel honorálta.

Az 1988-ban tett kardiológiai szakvizsgával szinte egy időben kardiológiai profilúvá emelte az általa vezetett osztály egészét. Ehhez minden személyi, tárgyi feltételt biztosított, amely jó alapul szolgált az 1990-es években bevezetett balassagyarmati kardiológiai akut betegellátáshoz.

 

Főorvos úr minden időben jól tudta, hogy az orvoskollégák minél szélesebb körű szakmai felkészítése önmaga megsokszorozását, végső soron, az osztályon folyó gyógyító munka tartós sikerét alapozza meg, ezért különös gondossággal támogatta és támogatja ma is az osztályon dolgozó orvosok és szakdolgozók rendszeres továbbképzését.

Huszonnégy éve az ő vezetésével működik a kardiológiai járó beteg szakrendelés, amelyet a fekvőbeteg ellátó osztály teljes körű irányítása mellett ugyanolyan színvonalon és elköteleződéssel koordinál.

Tevékenységének meghatározó részévé vált a betegségek megelőzése, a prevenció gondolatának elültetése betegeiben és a hozzá bizalommal fordulók tudatában. A szervezett prevenció érdekében 1984-ben megalapította a ma már Egészségvédők Egyesülete nevet viselő Rizikó Klubot, amely a városban működő azon kevés civil szerveződések közé tartozik, amely 2008-ban is egyre bővülő tagsággal, élő szervezetként végzi az egészség megőrzésére irányuló ismeretterjesztő munkáját.

Az egészséges életmód népszerűsítésében vállalt szerepet akkor is, amikor első ízben 1985 őszén Mozdulj Gyarmat elnevezéssel megszervezte az egészségvédelmi sportnapot a város apraja, nagyja számára. Ez a rendezvénysorozat ugyancsak időtállónak bizonyult, hiszen évről évre egyre többen kapcsolódnak be a sportnapi programokba.

Cselekedeteire tagadhatatlanul igazak Saint-Exupéry gondolatai, aki szerint: Ha hajót akarsz építeni, ne hívj össze embereket, hogy tervezzenek, szervezzék meg a munkát, hozzanak szerszámokat, vágjanak fát, hanem keltsd fel bennük a vágyat a nagy, végtelen tenger iránt.. Valóban, Bartal főorvos úr szinte valamennyi javaslata termékeny talajra talált a város polgárainak szívében, sokakban múlhatatlan vágyat ébresztett az egészségesebb életmód, a jobb életminőség elérése érdekében.

Társadalmi aktivitását tükrözi az elmúlt évtizedekben az alábbi szervezetekben való rétvétel, vagy azok vezetésében vállalt feladat:

 

A Magyar Kardiológiai Társaság tagja 1980-tól,

a Megyei Etikai Bizottság tagja volt 1978-1986-ig,

a Kórház érdekvédelmi szervezetének elnöke 1985-1990-ig,

a Civitas Fortissima Kör egyik megalapítója és társelnöke 1990-1994-ig,

a Területi Orvosi Kamara elnöke 1990 - 2002-ig,

a városban működő Polgári Körök koordinátora 2002 - 2006-ig,

a Keresztény Értelmiségiek Szövetségének vezetőségi tagja.

A modern pszichológia tanítása szerint, az ember, életének legfontosabb, a teljes személyes sorsra kiható élményeivel leginkább kisded korban találkozik.

 

Így volt ez Bartal Gábor életében is, aki vallásos neveltetése nyomán a civil szférában vállalt közszereplés mellett a római katolikus egyház küldetésének is aktív résztvevőjévé vált. A helyi egyházközösség képviselő-testületének elnöki feladatait látta el 1992-től 1998-ig, azóta helyettes elnökként dolgozik a hívek közösségéért. 2005-től két éven át bekapcsolódott a Váci Egyházmegye akolitus képzésébe, melyet követően 2007-ben megyéspüspök úr akolitussá avatta.

Bizonyára vallásos életszemlélete indította arra is, hogy a 90-es években élére álljon az Élet és Mária Reménység Alapítványnak, amely zászlajára tűzte egy új római katolikus templom megépítését a város déli, délnyugati részén lakók számára. E munka eredményeként épült meg az új templom Balassagyarmaton.

 

Életével, karizmatikus egyéniségével és cselekedeteivel megpróbált eleget tenni II. János Pál pápa azon üzenetének, mely szerint: „Nem elég passzív módon elfogadni a hitnek azokat az ajándékait, amelyeket hagyományaitok és kultúrátok adott örökül. Kincseket bíztak rátok, talentumokat ajánlottak fel nektek, amelyeket felelősséggel kell forgatnotok, hogy bőséges gyümölcsöket hozzanak.”

 

E néhány sorban csupán töredéke említhető annak a tartalmas életútnak, amelyet Dr. Bartal Gábor főorvos úr bejárt orvosi pályáján, közéleti szerepvállalásai alkalmával. Igyekezetét, tettrekészségét, orvos szakmai elhivatottságát eleink is felismerték és több alkalommal elismerték.

Első kitüntetésként 1978-ban kapta meg a Társadalmi Munkáért elismerést, majd 5 évvel később a Kiváló Munkáért érmét. Kiváló Egészségnevelővé 1985-ben és 1987-ben titulálták. 1993-ban vette át a Bartha Elemér díjat. 1999-ben Pro Sanitate miniszteri kitüntetésben részesült. 2000-ben a Nógrád megyei Önkormányzat Közgyűlésének legrangosabb egészségügyi díját, a Perliczi János díjat ítélték meg számára. Ugyancsak 2000-ben kapta meg a Váci Megyéspüspök Pro Diocesi Vaciensi kitüntetését.

 

Ezúton köszönjük meg Dr. Bartal Gábor főorvos úrnak, hogy eddigi élete során is humánus elkötelezettséggel végezte orvosi munkáját, több évtizeden át önzetlen közéleti szerepvállalást tanúsított városunkban, melynek méltó elismeréseként a Képviselő-testület a BALASSAGYARMAT DÍSZPOLGÁRA kitüntető címet adományozta számára.