Megválaszolt és megválaszolatlan észrevételek a

CF Múzeum kiállításáról

 

A Civitas Fortissima Múzeum kiállításával kapcsolatosan a honlapunk fórum rovatában Szegner László olvasónk 2019. február 22-én észrevételeket tett közzé. Ezt és az erre adott szerkesztői kommentárt nyilvánosabb formában is megjelenítjük, örömmel fogadva a témával kapcsolatos eltérő, vagy éppen megegyező álláspontokat.

*

2019. február 22. Szegner László bejegyzése:

A Huszár Villában megrendezett új kiállításról szeretnék néhány észrevételt közölni - a rendezőkkel. A fiammal megnéztük a Mozi helyiségében rendezett kiállítást és megállapítottuk, hogy a helyiség méretei ellenére is nagyon sok és informatív anyagot tudtak összesűríteni. Én Szegner János, aki részt vett a kiverésben, 1.vh.-s katona fia vagyok.  Január 29-én résztvettem a 100 éves évforduló megemlékezésén és virágot is elhelyeztem az Emléktábla alatt.

Utána elmentem a Huszár villában megrendezett új kiállítást megnézni, mely csalódást okozott az előzőhöz képest is. A képernyőkön csak általános 1.VH. jeleneteket találtunk és a tablókon a dicséretes Emlékmenetek eseményeit. Nem találtam az eredeti résztvevők fényképeit, a vasutasokét és az ismert harcolók nevének felsorolását. A sokkal kisebb teremben több eredeti relikvia és fegyver volt kiállítva. A makettek és a géppuskaállás méltánytalanul sok helyet foglalnak el, de még így is bőven lenne hely az ismert emlékek bemutatására.

Elismerve a rendezők fáradozását, azért kérem, hogy az egykorú emlékek és meghalt személyek kissé nagyobb hangsúlyt kapjanak a kiállításon!

Előre is köszönettel: Szegner László

*

2019. február 22. Nagy László szerk. bejegyzése:

Kedves László!

Köszönjük észrevételeid megosztását. A CF Múzeum anyagában voltak változások az átköltözéskor és magam is tapasztaltam, hogy többek között a városvédők, egykori vasutasok, polgárok fotói is kimaradtak például. Ez a személyes kötődés kárára megy, ráadásul oka nem a szabad kiállítási terület hiánya lehetett. A kiállítási koncepció kialakítása szakmai, de egyben szubjektív dolog is, mint tudjuk. Észrevételeid mindenesetre továbbítom Matúz Gábornak, Közép-Európai Média Intézet vezetőjének, a kiállítási anyag gazdájának. Remélhetőleg álláspontját közzéteszi ezen a fórumon.
Üdvözlettel
Nagy
László

*

2019. február 26. Szegner László bejegyzése:

Várom az illetékes válaszát! üdv. SzL

*

2019. március 13. Nagy László szerk. bejegyzése:

Kedves Szegner László (és fórumolvasók) !

Észrevételeidre sajnálatosan nem érkezett reakció Matúz Gábortól, a múzeum létrehozójától, a kiállítási anyag gazdájától (kétszeri e-mailes felkérésemre sem) így rész-érintettként megosztom álláspontom felvetéseidről (is). Igaz, hallgatása érthető, nehéz megvédeni egy nehezen megvédhető koncepciót.

 

Mindenek előtt: teljes elismerés illeti Matúz Gábort, hogy létrejöhetett 2011-ben a CF Múzeum, érdemei elévülhetetlenek voltak és maradnak is, hiszen ő volt ennek nem csak megálmodója, hanem létrehozója is. Viszont a moziból az Ady u. épületbe történt átköltözéssel létrejött konstrukció (Önkormányzat-Közép-európai Média Intézet (Matúz cége)-CF Kör) úgy tűnik nem szolgálja sem az üzemeltetés, sem a kiállítás érdekeit. Ismeretem szerint az üzemeltetés költségeit a város állja (energia, egy fő személyzet), de amikor ezen felül valami költséggel járna, ott már gyakorta homok kerül a szerkezetbe. Apró példa erre, hogy a nyitvatartást jelző tábla elkallódott, pótlása hosszú hetek óta nem történt meg, így semmi nem utal arra, hogy kiállítás lenne az épületben. Internet bevezetésének költségviselőjét sem sikerült "megtalálni", ennek hiánya itt nem részletezendő technikai, üzemeltetési gondokat okoz, stb.

Az új helyen, bár megnövekedett a terület, a látványelemek dominálnak, kevésbé az informatívak. Ennek a koncepciónak lett az áldozata az a tabló is, amelyen az egykori vasutasok, városvédők arcképei sorakoztak, a régi épületben ennek még volt, az újban már nem lett helye. Az ottani sem volt teljes körű, hiszen egy-egy rövid CV az adott személyre utalhatott volna, de immár a régi tabló a szolgálati helyiség sarkában várja sorsát. Többek észrevételét én is osztom, az egykori városvédelem anyaga képben, szövegben igen hiányos. Ez nem segíti a történelmi eseményekhez, személyekhez való kötődést, különösen, ha az érintett az egykori városvédő leszármazottja, mint pl. esetedben, de hasonló észrevétellel mások is éltek.

Eklatánsabb a fotó és informatív anyag hiánya azoknál, akik speciálisan kötődnek az épület történetéhez (Huszár Aladár, Tormay Cecile, de arról sincs említés, hogy az épület akkortájt dr. Székely Miksa bíró tulajdona volt). Mód lett volna arra, hogy egy kvalitásos Huszár portré a kiállítás része legyen, ettől is elzárkózott Matúz G. Ahogyan mondvacsinált indokokkal attól is, hogy Huszár Aladár életútját bemutató könyvem a múzeumban árusításra kerüljön, így jelenleg a látogató nem juthat tájékoztató könyvhöz, füzethez. A fentiek és még további "társai" nem ismeretlenek a CF Múzeum gazdája előtt, ráadásul jómagam (éppen Matúz felkérésére) a múzeum létrehozására, céljaira szánt alapítvány kuratóriumi elnöke vagyok, így közös javaslatainkat, észrevételeinket megoszthattuk vele, beleértve a kevésbé közönségbarát belépődíjak, az iskolai csoportok látogatását elősegítő marketing munka ügyét stb.

Sajnos eredménytelenül, megkérdőjelezve ezáltal, hogy a civil közreműködésre immár mennyire van szükség a múzeum további életében. A koncepció kialakítása szubjektív döntés, alapvetően a tulajdonost illeti, de egy nem kifejezetten magán múzeum mégsem lehet zárvány, még ha tesz is önérdekei ellen szolgáló döntéseket, nem zárkózhat el az észrevételektől, javaslatoktól. Azért sem, mert éppen a fenti konstrukció mutatja, hogy itt a közösségi szempontoknak is érvényesülni kell/ene. A kiállítás megtekintésére Téged és másokat mindezektől függetlenül továbbra is biztatok, de az idő ad választ arra, hogy sikerül-e informatívabbá és személyesebbé tenni az anyagot, közelebb vinni a Civitas Fortissima eszmeiségéhez.

Üdvözlettel

Nagy László szerk.