Civitas Fortissima 100

 

XI. Kárpát-medencei
Civitas Fortissima Történelmi Vetélkedő döntője

 

A Mikszáth Kálmán Művelődési Központ földszinti különterme adott otthont az idén 11. alkalommal megrendezett történelmi vetélkedőnek.

        

Kertész Csilla, a versenyt több éve szervező középiskolai tanár köszöntötte a 17 felvidéki, erdélyi, délvidéki, valamint váci és balassagyarmati 3-3 fős csapatot és az őket elkísérő felkészítő tanárokat. A Himnusz eléneklése után felkérte Medvácz Lajos polgármester urat, hogy üdvözölje a megjelenteket és nyissa meg a vetélkedőt.

    

Polgármester úr megnyitójában röviden összefoglalta az 1919-es eseményeket, mintegy előzetest adva a vetélkedő csapatoknak azokból az ismeretekből, amelyekről rövidesen maguk is számot fognak adni. Reményét fejezte ki, hogy a dicső ősök nemes és önfeláldozó cselekedetei és annak emléke elevenen fog élni a mai, ifjú generációban, akik megőrzik és továbbadják azt. A nemes küzdelem, a vetélkedő persze majd győzteseket is fog hozni - de győztes lesz mindenki, akik itt járt, mert érezheti a hely szellemét, és elviheti annak hírét szerte az országba. Sok sikert kívánt a fiataloknak, és megnyitotta a vetélkedőt.

Ezt követően a versenyt támogató szervezetek képviselői szóltak a résztvevőkhöz.

      

Elsőként Dr. Szakács Zoltán, a Civitas Fortissima Kör elnöke üdvözölte a résztvevőket. Röviden összefoglalta a Kör 30 éves tevékenységét, külön is kiemelve az egyik alapító, Kamarás József elévülhetetlen érdemeit. Az Ő emlékezete nagyban hozzájárult az egykoron megfordított Civitas Fortissima Emléktábla visszafordításához, majd az újabb cél, a város hivatalos elismerésének kivívásához.

A következő hozzászóló Dr. Bali János, a Nemzetstratégiai Kutatóintézet Stratégiai és Koordinációs igazgatója volt. Mint rövid beszédében kiemelte, már hosszú évek óta támogatják a versenyt, mert fontosnak tartják, hogy ezt a bátor és hősies magatartást, amit az egykori városvédők véghezvittek, a mai fiatalok minél szélesebb körben megismerjék és az emlékét ápolják. Ezt a célt remekül szolgálja ez a vetélkedő, ami minden évben újabb fiatalokhoz juttatja el ezeket a gondolatokat.

Befejezésül Martényi Árpád, a Rákóczi Szövetség alelnöke kívánt sok sikert a résztvevőknek, és arra buzdította őket, hogy a vetélkedésen túl a barátságokat is ápolják, amelyek ezekben a gyarmati napokban közöttük kialakulhat.

A továbbiakban már csak a versengő csapatok maradhattak a teremben, akik elkezdhettek megbirkózni a feladatokkal. A vetélkedőt az elméleti kérdések megválaszolásán kívül városi feladat is színesítette, enne keretében az 1919-es események helyszíneit kellett felkeresni a csapatoknak és ott különböző kérdésekre válaszolni.

A közös ebéd után - amelynek helyszíne a Svejk vendéglő korhű terme volt - a kora délutáni órákig zajlott a vetélkedő, amelynek végén az alábbi eredmény született:

1.     Ipolysági Szondy György Gimnázium
2.     Székelyudvarhelyi Tamási Áron Elméleti Líceum
3.     Váci Madách Imre Gimnázium

A csapatok az elismerő okleveleket és a jutalmaikat az ünnepélyes Képviselő Testületi ülésen, a Vármegyeháza Dísztermében másnap vehették át.

 

Összeállította és képek: Deák Ottó