A VÁROS VITÉZSÉGE

 

A Magyar Emlékekért a Világban Közhasznú Egyesület történelmi előadásainak sorában 2019. január 29-én, az éppen száz éve - e napon - történt balassagyarmati eseményekről, a város vitézi tettéről, a "csehkiverés"-ről emlékezett meg.

Budapesten, a Bethlen Gábor Alapkezelő Székházában a megjelenteket Messik Miklós, az egyesület elnöke köszöntötte. A házigazda Hermány Miklós egyesületi elnökségi tag volt.

 

 

"1918. év őszén kihullott a magyar nemzet kezéből a kard és leáldozott a harcos nemzeti becsület. Népek, amelyek évszázadokon át félték a magyart, szertetépték Szent István birodalmát. Abban a nehéz időben, midőn nem volt a magyarban férfierény, akarat és öntudatos erő, egy hely volt csak széles e hazában, melynek népe fegyver erejével akart és tudott ellenállni a betolakodóknak.

Örök dicsőség a harcban részt vett katonáknak, Balassagyarmat vasutasainak és polgárainak, kik 1919. január hó 29-én Balassagyarmatról kiverték a cseheket, és ezzel a hősi ténnyel egy darab magyar földet mentettek meg a magyar hazának..."

Részlet a városházi emléktábla szövegéből (1922. nov. 19.)

 

 

 

Nagy Bálint

 

 

Az est nyitányaként Nagy Bálint, a Nemzeti Közszolgálati Egyetem hallgatója részleteket olvasott fel Barthó Zsuzsanna - Tyekvicska Árpád: Civitas Fortissima - A balassagyarmati "csehkiverés" korának forrásai és irodalma c. könyv bevezető tanulmányából.

 

Tőkéczki László és Takaró Mihály történészek Történelem és irodalom mindenkinek c. televíziós sorozata egy korábbi adásának vendége volt Matúz Gábor, a Legbátrabb város c. film rendezője is, aki a film születésével kapcsolatos műsorvezetői kérdésekre is kitért, a megemlékező esten részleteket  játszottak be ebből a filmből.

 

Matúz Gábor, Tőkéczki László, Takaró Mihály

 

 

Dr. Pollmann Ferenc hadtörténész, kutató-tanácsos, a HM Hadtörténeti Intézete főmunkatársának előadása következett: "Civitas Fortissima" - Balassagyarmat hősiessége címmel.

 

 

 

 

 

 

 

Vizy Zsigmond, a "csehkiverés" katonai vezetőjének emlékiratai, valamint a Magyar Katonai Szemlében megjelent "kis háborúk"-ról szóló tanulmány alapján vázolta fel az előadó a száz évvel ezelőtti eseményeket.

 

 

 

 

 

 

 

Dr. Pollmann Ferenc hadtörténész szerint a csehkiverés - bár politikailag kisebb jelentőségűnek is tekinthető -, de egyébként unikális siker egy olyan honvédő háborúban, ami szinte el sem kezdődött.

 

 

 

 

A megemlékező előadáson a balassagyarmati Balassi Bálint Gimnázium diákjai is szerepeltek volna, de az időjárási viszontagságok miatt sajnálattal nem tudtak a meghívásnak eleget tenni.

 

 

Összeállította: Nagy Angela

2019. február