Egy év szünet után ismét találkoztak

Balassagyarmat barátai a Vármegyeházán

 

2021. szeptember 18.

 

 

 

2019-ben a Civitas Fortissima 100. évfordulóján a Legbátrabb Város adott otthont Balassagyarmat barátai évenkénti találkozójának, tavaly azonban a járvány miatt kényszerszünetre ítéltettünk. 2021. szeptemberben – a főváros helyett – ismét Palócország fővárosa, a Vármegyeháza lett a találkozó színhelye.

 

Okkal lehetett tartani attól, hogy a járvány nem hat jól a látogatottságra, de végül a díszterem háromnegyed részben megtelt, igaz, a székezésben a távolságtartást a szervezők pontosan betartották.

 

Az est kezdetén Filip Ludmilla énekét hallhattuk, aki Paróczi Réka verséből, Ember Péter által megzenésített, Száz éve már c. dalt adta elő, amely az 1919-es cseh kiverés történéseit idézte fel.

 

Filip Ludmilla

A házigazda szerepében 2019 után ismét Csach Gábor polgármester köszöntötte a résztvevőket, ismertetve a város 2020-21 évi eredményeit, de gondjait is.

https://gyarmatihirek.hu/wp-content/uploads/2021/09/bb1.jpg

fotó: facebook/Gyarmati Hírek

 

Elmondta, Balassagyarmatot kiemelten érintette a járvány, hiszen négy megyét ellátó, „első vonalas” covid-kórháza van, a Dr. Kenessey Albert Kórház. Sajnos a fertőzések és megbetegedések száma országosan is kiemelkedő volt itt, bizonyára ennek köszönhető, hogy az átoltottság viszont jóval az országos átlag feletti lett, jelenleg 90% közeli.

Minden nehézség ellenére Balassagyarmat eredményes éveket zárhatott. Elsősorban az elnyert pályázatok, és a helyi, ismét talpra álló gazdaságnak köszönhetően. Az is igaz, bár 2019-ben rekord adóéve volt a városnak, 990 M Ft feletti iparűzési adóbevétellel, de a járvány miatt tavaly 720 M Ft-tal zárhatott, az idei szám sem lesz sokkal magasabb e tekintetben. Örömteli, hogy sosem látott mértékű a foglalkoztatás, a munkanélküliség a városban csak 3% körüli.

 

 

Számos állami beruházás valósult meg, vagy zárul a közeljövőben (Nádor úti új kézilabda sportcsarnok, buszpályaudvar mögötti Honvédelmi Sportközpont, Egészségház gyermekorvosi rendelői, 5 km-es kerékpárút, Ady-Kóvári úti kereszteződés új körforgalma, nyugat-déli gyűjtőút, Algőver-Horváth Endre utcákat összekötő új út stb.)

 

De épülnek Fecskelakások is, megújul a városi mozi elektromos rendszere, tetőszerkezete, elkezdődött a Vizy utcai egykori Áfor-telepen egy KRESZ-park beruházása, modellezve a város forgalmi rendjét.

 

A polgármester kiemelte, hogy a város partnere helyi kezdeményezéseknek is, új helyet adtak a Pannónia Motormúzeumnak a Trikál utcában, megnyitotta kapuit Magyarország első Kerékpármúzeuma a Mikszáth utcában, itt működik az Ipoly-menti Túraközpont, továbbá az Ipoly-parton az Ipoly kajak-kenu központ is megkezdte működését.

 

A jövő legjelentősebb fejlesztése – a strandfürdő felújításán túl – az állami beruházásban épülő új színházterem, amelynek látványtervei már elkészültek, ilyen épületre 108 éve vár a város lakossága.

 

Valóban sokatmondó, hogy az elmúlt 20 évben csak két magyar színházterem épült (Nemzeti, Szombathely). A harmadik 2023-ra Balassagyarmaton készülhet el, 2,3 Mrd Ft-os beruházással. (talán adva az apropót a 2023-as (2024-es?) Bgy. barátai találkozó helyszíneként – N.L. megjegyzése)

 

A polgármesteri beszámolót könyvismertetés követte.

2021-ben jelent meg Sármezeyné Tibay Klára szerkesztésében, a „Feljegyzések nem csak utódaimnak” című könyv, mely az édesapa, Vitéz Tibay Géza naplóit tartalmazza. A kötetet Tyekvicska Árpád történész ajánlotta a résztvevők figyelmébe. A felvidéki származású Tibay Géza Trianon után Magyarországra telepedett át, majd 1942-ben katonatiszti pályára lépett, frontszolgálatra vezényelték. Naplója hűen rögzítette megpróbáltatásait, az 1944-es súlyos sebesülését is.  A frontról mégis visszatérhetett, majd a háború után a Néphadseregben harcászatot oktatott. 1952-ben, mint „régi tisztet” eltávolították az állományból, 1957-ben börtönbe zárták, tehát életét meghatározta a XX. századi magyar történelem minden tragédiája. A kötet igazi kordokumentum, számos helyi vonatkozása miatt is különlegesen érdekes olvasmány.

Dr. Budai Istvánnal, a Magyar Érdemrend Lovagkeresztje katonai tagozatával kitüntetett nyugalmazott börtönparancsnokkal Horváth Zita televíziós szerkesztő közreműködésével filmes interjú készült. A tervezett élő beszélgetés elmaradt, mivel e találkozóval egyidőben Budai István Salgótarjánban, a Megyenapon Nógrád megye díszpolgára elismerést vett át.

Budai István már 1988-tól a helyi BV Intézet munkatársa lett, 2007-től pedig nyugállományba vonulásáig annak parancsnoka volt. Társadalmi aktivitása a városban mindig is közismert volt, a bűncselekményt elkövetők társadalomba való visszavezetésének országosan is példaértékű eredményei, a bűnmegelőzést célzó akciói pedig számos szakmai és polgári elismerést hozták számára. A sikeres életút részleteit, a börtönélettel, a megelőzéssel, a „visszavezetéssel” kapcsolatos saját filozófiáját hallhattuk tőle az interjúban.

 

Balassagyarmat egykoron jelentős középületének, az Ipoly Szálló és elődjei történetét jelen összefoglaló készítője, Nagy László ismertette, előre bocsátva, hogy a több mint 120 éves szállótörténet a rövid időkeretben csak vázlatosan tekinthető át. A részletekről bővebben lehetett hallani a Csillagházban közelmúltban megtartott előadásában, továbbá dokumentumokkal, fotókkal bővített írása olvasható e témában a Honismereti Híradó 2020. évi kötetében.

Nem adható pontos válasz a szálló jövőjével kapcsolatosan, jelenlegi tulajdonosa pályázati lehetőségekre vár, így az épület is a felújítására. Az előadó szerint pedig a városnak szüksége lenne szállodára, ráadásul Nógrád az ország egyetlen megyéje, ahol a két legnagyobb településén nincs szálloda, ez pedig sokatmondó!

 

 Érdekes beszélgetés zárta a prózai műsorblokkot, Almásy-Balla Orsolya biogazdálkodóval, a szülőváros, Balassagyarmat, Fiatal példakép díjjal kitüntetettjével Horváth Zita beszélgetett.

 

Almásy-Balla Orsolya és Horváth Zita

 

Orsolya pár éve vezeti az általa Bioszentandrásnak elkeresztelt ökofarmot, amely Nógrádtól kicsit távolabb, Hernádszentandráson működik. A településre a falu polgármestere hívta, a biofarm azóta a hazai ökogazdálkodás zászlóvivője, az egészséges, tudatos életmód hirdetője, termékeikkel pedig számos hazai étterem beszállítói. Orsolya elmesélte, bár a kezdetekben kevesebb affinitása volt a mezőgazdálkodáshoz, de Ausztráliában, Távol-Keleten eltöltött tanulmányútjai révén kiváló alapokat szerzett az ökogazdálkodáshoz.

Lát reményt rá, hogy visszatérjen a megyébe, különösen a képzés, oktatás révén vannak tervei, szeretné szélesebb körnek átadni ismereteit.

 

A különböző műsorblokkok között több tánc- és zenei produkciót élvezhettünk.

 

A táncbetéteket a Rózsavölgyi Márk Alapfokú Művészeti Iskola moderntánc tagozatos növendékei, Nagy Sára, Borbás Liliána, Sárdi Boglárka és Pásztor Alíz mutatták be, a kortárs-tánc, show-tánc, modern-tánc stílusú koreográfiákat Sebján Rozália táncművész, moderntánc pedagógus és Sebjánné Rabóczki Terézia tánctanár tanították be.

Mindegyik táncos komoly versenyzői múlttal rendelkezik: hosszú évek óta képviselik a Vitalitás Sportegyesületet.

 

Már számtalan rendezvényen ért el megérdemelt sikert Kecskeméthy Lilla, a Csalogató együttes énekese, ahogyan az esten őt kísérő zenészek Ember Péter, Pálmai Krisztián és Telek Zoltán is, a zenészek három dalt adtak elő repertoárjukból.

 

 

A találkozót ez alkalommal is példaszerűen szervezte a Madách Imre Városi Könyvtár, a nemrégiben elkészült kisfilmjükkel zárult az est hivatalos része. Az alkotás a város Önkormányzatának kulturális pályázatából valósult meg, két tehetséges gyarmati filmes, Cseh Lóránt és Kovács Domonkos munkája.

 

Az est műsorvezetője Previz-Dénes Diana volt, ő foglalta össze azon balassagyarmatiak neveit és elismeréseit is, akik az elmúlt találkozó óta külhoni, országos, megyei, városi kitüntetésekben, díjakban részesültek.

 

 

 

2021. szeptember

Összeállította: Nagy László