Távol és mégis közel

 

Deák Ottó visszapillantása
Balassagyarmat barátainak budapesti találkozóira

 

 

2016. november 17.

 

 

Balassagyarmat - mint tudjuk és érezzük - olyan szerethető város, amelynek kisugárzása, sajátos atmoszférája van, ezt az érzelmi állapotot pedig sokak véleménye szerint erős kulturális, szellemi gyökerei alapozták meg.

 

De Balassagyarmat osztozik annyi magyar város, település sorsában is, kötődést ad, felnevel, kitanít és azután szárnyra bocsát, a "hálatlan" pedig gyakran másutt keresi boldogulását.

 

Deák Ottó barátunk előadása a Helytörténeti Gyűjteményben nemcsak az egykor Balassagyarmatról elszármazottak találkozóinak kezdeteit, majd folytatását mutatta be, hanem a fentiekre is utalva, saját életútján keresztül tanúbizonyságát adta lokálpatriotizmusának, a közösségekhez való ragaszkodásának.

 

Ottó életpályája a gyerekkortól napjainkig nyitott könyv előttem, így egyértelműen állíthatom, igazi közösségi emberként élt, bárhová is vetette az élet.

Saját szerencsém, hogy gyakran egy utat járhattunk, az Ifjúság úti általános iskolától, a Balassi Gimnáziumon át, a fővárosi nagybetűs élet első és további lépésekig, majd napjaink internetes virtuális és valóságos lokálpatriotizmusáig.

 

Alap,- és középfokú tanulmányai során is a közösségekhez való ragaszkodás és tenniakarás jellemezte, de a mai napig tartó erős baráti kötődést egykori gimnáziuma, az 1968-71-es évfolyamú, Dr. Szabó Károlyné osztályfőnök francia tagozatos osztályában találta meg.

 

Nem volt meglepő, hogy alig indult el számára az egyetemi élet 1971-ben, már azt a lehetőséget kereste, hogyan lehetne a Budapesten élő, tanuló gyarmatiak számára közös találkozóhelyet kialakítani.

A hőskor magán viselte a kezdet buktatóit, a lassan gyűlő címlistákat, az információátadás nehézségeit, és a "„kell egy hely" sem mindig volt adott.

Ne felejtsük el, a bejelentés nélküli gyülekezésnek voltak hatósági kockázatai, így nagy segítséget jelentett, amikor a VIII. ker. Makarenko utcai Közgáz Egyetem klubjának igazgatója, az egykori balassis Tóth András otthont adott a találkozóknak, amelyek immár Gyarmati Klub néven szerveződtek.

A becsületkasszás alapú, önellátós, havi-kéthavi rendszerességű találkozók folyamata akkor tört meg, amikor az összejövetelek szervezőjét, motorját, Deák Ottót, az egyetem befejezése után az első munkahely elszólította a fővárostól, majd lassan a család és napi feladatok valamennyiünknek új irányt szabtak.

 

 

Ez volt tehát a hőskor, amely az 1980-as évek közepétől immár a város által támogatott és hivatalos keretek között szervezett Balassagyarmat barátainak budapesti találkozóival folytatódott.

 

1985. évi találkozó meghívója

 

Ottó előadása kitért a Nógrád Megyeiek Baráti Körére is, amelynek "kétlábasítását", hogy a megye ne csak Salgótarjánból álljon, az ő aktív szervező munkája is elősegítette. Budapest különböző művelődési házaiban a rendezvények a rendszerváltozásig zajlottak.

 

A gyarmati találkozók "újkori" zéró éve tekintetében Ottó szerint már van véleményeltérés, mindenesetre a város az idei évet a találkozók 30. évfordulójaként rögzítette.

 

Az előadás diaképein felvillant a Városi Könyvtár, a Honismereti Kör szervezte találkozók egy-egy pillanata, melyeknek helyszínei többek között a Fáklya Klub, Postás Művelődési Központ, Petőfi Irodalmi Múzeum, Néprajzi Múzeum, Széchenyi Könyvtár és az utóbbi években tartósan a BM Duna Palota voltak.

 

1992. évi találkozó a Budai Várban

 

Mi az, ami életben tartja immár három évtizede ezeket a találkozókat? Ottó szerint a stabil találkozási pont a városban maradt és elszármazott gyarmatiak számára, a város hatékony támogatása, a tartalmas programok, a fővárosi központi helyszínek, a szervezők szakmaisága és lelkesedése, színvonalas kiadványok sora.

 

 

 

Ottó szerint a jövőt illetően már kevésbé lehetünk optimisták, és véleményét sajnos sokunknak kellett osztani.

 

2003. évi találkozó a Duna Palotában

 

Szerinte (is) a kulcskérdés a fiatalok bevonása, lokálpatriotizmusuk vagy egyáltalán érdeklődésük felkeltése a város és a közösségek iránt. Ennek hiányában, és a mai találkozók magját alkotó korosztályok idősödésével elfogyhat az "érdeklődő bázis", így jóslata szerint

5-6 éven belül megszűnhetnek a budapesti találkozók.

 

(bizonyára a fenti szempontok is közrejátszottak abban, hogy a 2016-os találkozón a Városi Könyvtár véleménykérő ívet osztott ki a nézőknek. Erre, és a találkozók jövőjére későbbi írásunkban visszatérünk - szerk. megj.)

 

Az előadás részletesen kitért, a "szűkebb mag", az egykori I-IV. C. balassis diákok érettségi találkozóira, baráti összejöveteleire, amelyeket nemcsak a kerek évfordulók inspiráltak, az ennél gyakoribb találkozók szintén Ottó szervező munkáját dicsérik.

Találkozó a Nyirjesi iskolában, középen Dr. Kovács Gábor

 

De szó volt az immár 10 éve elindított, 2013. óta Pro Urbe díjjal elismert www.balassagyarmat.eu internetes honlapunkról is, amely a kezdetben éppen az egykori gimnáziumi osztálytársak részére, mint üzenőfal indult, és lett az eltelt évek alatt a várossal kapcsolatos szélesebb információs bázis.

 

Deák Ottó szavai szerint a szülőváros iránti örök szerelmét Balassagyarmat szellemisége, az ott élőkkel és az elszármazottakkal való barátsága alapozta, formálta az eltelt évtizedekben.

 

Távol és mégis közel - biztosak lehetünk benne, előadásának záró gondolata a lelki kapocsra is utalt, amely mindig is meghatározta Palócország fővárosával kapcsolatos érzéseit, cselekedeteit.

 

 

2016. november

Összeállította: Nagy László