Elhunyt

Baintner Ottó

1929-2023

 

Baintner Ottó

 

 

Baintner Ottó Balassagyarmaton született, ősi, a város életében nagy szerepet játszott család leszármazottjaként.

Nagyapja, Baintner Ferenc 1949-es halálát követően kisajátították a családi házat és beköltöztették őket egy pici lakásba. A méltatlan körülmények miatt végül a fővárosba költözött. 1954-től, röviddel a Vákuumtechnikai Gépgyár megnyitása (1953. május 1.) után kezdett el dolgozni az Elektromos üzemben elektroműszerész technikusként és innen ment nyugdíjba 1990-ben.

Szakmai tudása elismeréseként jutott ki VTG-s gépek üzembehelyezésére Irakba, NDK-ba, Lengyelországba, Kínába és Bulgáriába.

A legemlékezetesebb feladata egy kínai kisvároshoz ShaShi-hez kötődik, ahol egy 1200-as fénycsősor üzembehelyezésén dolgozott 1980-1981-ben.

Baintner Ottó 2000-ben tartott a Helytörténeti Gyűjteményben előadást nagyapjáról és édesapjáról.

 

*

Ükapja, Baintner Ferenc (Hradek, 1805 – Balassagyarmat, 1883) orvostudor, királyi tanácsos, a vármegye tiszti főorvosa. Az 1873-as kolerajárvány elleni védekezést Balassagyarmaton ő vezette.

 

Dédapja, Baintner Ottó (Balassagyarmat, 1844. – Balassagyarmat, 1918.) Jogász, Nógrád megye főpénztárnoka (1884–1897), a Népbank igazgatója (1887–1895).

A piaristáknál érettségizett Budapesten, majd jogot végzett. Ezt követően a mosonmagyaróvári gazdasági akadémián is diplomázott. 1887-től választott városi képviselőtestületi tag, 1898-tól virilista városi és megyei képviselő, földbirtokos és okleveles gazda. 1905-ben a Nógrád megyei ellenzék alelnöke, az alkotmányvédő 55-ös bizottság alelnöke. 1909-ben a közéletben kifejtett tevékenységéért nemességet kapott a királytól, a „balassagyarmati” előnév használatával. Balázs Ferenc főbíró nagyszerű segítőtársa a város fejlesztésében. Közös fáradozásuk eredménye volt Balassagyarmat városi rangjának ismételt visszaállítása.

1912-ben X. Pius pápa a „Pro Ecclesia et Pontifice érdemkeresztet adományozta neki, mint a balassagyarmati r. k. egyházközösség világi elnökének. 1923-ban a városi képviselőtestület megfestette arcképét a tanácsterem részére. 1923-tól 1947-ig utca viselte nevét Balassagyarmaton. Sokat tett a vármegyei múzeum (Palóc Múzeum) érdekében, sajnálatos, hogy ezirányú tevékenysége nem megfelelően megőrzött.

 

Nagyapja, Baintner Ferenc (Balassagyarmat, 1871–Balassagyarmat, 1949). A budapesti Orvostudományi Egyetemen gyógyszerészetet tanult és mezőgazdasági vegyész végzettséget is szerzett. Tanársegéd, majd tanár Mosonmagyaróváron.

Megalapította a Vegytani és Tejgazdasági Tanszéket. Trianon után el kellett hagynia Kolozsvárt, hazajött Balassagyarmatra. Először a Földművelésügyi Minisztérium alkalmazta, majd az Ampelológiai Intézetben dolgozott 1945-ig. Több erdélyi gazdasági társaság vezetőségi tagja, az Országos Magyar Gazdasági Egyesület meghívott tagja, a Természettudományi Társulat rendes tagja, Balassagyarmaton tagja volt a Népbank Igazgatóságának is.

 

Nagybátyja, Dr. Baintner Károly (Kolozsvár, 1905.Budapest, 1989.) mezőgazdasági mérnök, állatorvos, kandidátus. Középiskolai tanulmányait Balassagyarmaton végezte.

A budapesti Állatorvosi Főiskolán állatorvosdoktori oklevelet szerzett 1932-ben. Pályáját a Magyaróvári Gazdasági Akadémián, mint tanársegéd kezdte, később tanszékvezető lett. 1951-ben a Gödöllői Agrártudományi Egyetemre került, ahol tanszékvezető egyetemi tanár, majd az Állattenyésztési Kar dékánja lett. 1971-ben vonult nyugalomba. Kutatási területe a takarmányozástan volt. Neki köszönhető, hogy e tudományszak a hazai agrár-felsőoktatásban önálló tanszéket kapott.

 

Édesapja dr. Baintner (Bánáti) Ottó volt. Jog és Államtudományi Egyetemet, továbbá Keleti Kereskedelmi Akadémiát végzett. Balassagyarmaton árvaszéki ülnök, majd főjegyző volt, majd Budapesten az Iparügyi Minisztériumban miniszteri tanácsosként dolgozott. 1946-ban B-listázták, felmentették állásából. Ügyvédi vizsgát tett, 1947-ben felvették az Ügyvédi Kamarába, de rövid ideig praktizált. Miután megszüntették a magánügyvédi rendszert, 1949-től a 21. sz. Állami Építőipari Trösztnél lett jogtanácsos nyugdíjazásáig. A Marx Károly Közgazdasági Egyetemen arany, majd gyémánt diplomát kapott.

 

2024. január

összeállította: Nagy László

forrás: Zonda Tamás: Balassagyarmat jeles polgárai

intezet.nori.gov.hu

családi közlés