Városom, szülőföldem

Születésemtől kezdődően élek Nógrád megyében, Balassagyarmaton. A város történelmének kezdete 1244-re datálódik és az akkor elindult fejlődés töretlen azóta is. Büszke vagyok arra, hogy balassagyarmati polgárnak vallhatom magam, büszke vagyok arra, hogy 1919-ben a város polgárai és a környéken állomásozó katonák képesek voltak összefogni, képesek voltak egy cél érdekében összefogni és ezzel a cseheket kiűzni az Ipoly bal partjáról. A város ekkor nagyban hozzájárult a független Magyarország fennmaradásához.

A városban és a megyében való élet megfelelő, sőt jó, és annak ellenére itt is élnék, hogy nem Nógrád az ország legfejlettebb területe, nem itt a legfejlettebb az infrastruktúra, de természeti kincsekben, történelmi emlékekben, kulturális értékekben gazdag a terület. Jelenlegi hiányosságok főként olyan dolgok, amiken változtatni lehet és kell is a jövőben, és ehhez hozzájárulni nem lehet azzal, hogy az ember ott hagyja azt, ami nem megfelelő, igenis tenni kell a fejlődésért, és ehhez az itt élő emberek összefogására van szükség, mint volt arra 93 évvel ezelőtt. Szeretek itt élni, mert lehetőségem van megfelelő iskolai végzettséget szerezni, barátokat szerezni, tenni azért a közösségért, ahol élek.

Balassagyarmaton az emberek, diákok megtalálják az alapvető szükségleteket úgy, mint boltok, gyógyszertár, éttermek. Szórakozásra is nyílik lehetőség a moziban, és hétvégenként diszkókban. Sportolásra is nyílik lehetőség focizhat az arra vágyó, de a fiatalság más sportot nem nagyon sportolhat egyesületi szinten, mert nincs rá támogatás, így a jelenleg meglévő lehetőség főként kisebb összefogásokból jöttek létre. A fiatalok többsége nem talál magának értelmes délutáni elfoglaltságot, így többségében otthon ülnek a számítógép, televízió előtt, ahelyett hogy barátokkal beülnének valahova egy italra, vagy elmennének sportolni. A városból főként a fiatalokat lekötő, kimozdító lehetőségek hiányoznak. Ezen problémák megoldás csak társadalmi együttműködéssel lehetséges.

Fejlesztés véleményem szerint, csak kommunikációval jöhet létre. Fontos célom lenne a város első embereként a munkanélküliség visszaszorítása. Ez csak is közösen lehetséges a balassagyarmati polgárokkal, mert ehhez munkahelyekre van szükség. Támogatni kellene új munkahelyek létrehozását, amihez elsősorban pénzre van szükség. A pénz előteremtésére az önkormányzati cégek működésének ésszerűsítéséből lehetne keretet teremteni. Csökkenő munkanélküliség, növekvő foglalkoztatottság az alapja egy jól működő makrogazdaságnak, ami hosszú távon plusz bevételeket is hoz majd a város és megye számára. Fejlesztés támpillérre lehetne a meglévő kulturális értékek turisztikai kiaknázása is. Ezzel munkahelyeket lehetne teremteni, látogatókat lehetne vonzani a megye látványosságaihoz úgy, mint Balassagyarmat, Drégelypalánk, Nógrád, Salgótarján és egy határon átnyúló együttműködés részeként a Felvidék látványosságait is be lehetne építeni a sorba. Ezen intézkedésekkel lehetőség nyílna az utak, műemlék épületek eddig elmaradt felújítására is.

Mint azt feljebb is említettem a turisztika kiaknázására jó lehetőség vannak, ugyanis a megye bővelkedik természeti szépségekben, történelmi emlékekben. A megye területén fekvő várak, várromok fontos elemei ezen listának úgy, mint Nógrád, Drégelypalánk, Somoskő és természetesen a világörökség részének nyilvánított Hollókő. De ezek mellett is számos érdekes és érdemes látnivaló található itt: pásztói cisztercita kolostor, szécsényi Forgách-kastély és ferences kolostor. Balassagyarmaton is számos látnivaló van. Mindenekelőtt megmutatható a Palóc Múzeum és a Palóc liget, a múzeumban az érdeklődő rengeteg ismeretet megtudhat a palóc kultúráról. Érdemes látni a Madách mozi területén található Civitas Fortissima kiállítást is. Érdemes megtekinteni még a volt Vármegyeházát és az országban egyedülálló (kör alakú) börtönt és a hozzátartozó börtönkápolnát is. Természetesen a Helytörténeti Gyűjtemény se maradhatna ki az ott található Horváth Endre bankjegytervező-grafikus életéről szóló kiállítással, aki érdekesség, hogy több olyan bankjegyet is tervezett, ami forgalomba is került.

Még számos helyet lehetne sorolni. Bátran merem ajánlani az Olvasónak az általam felsorolt nevezetességek felkeresését! Érdemes.

Tóth Ádám Bars

9/b osztályos tanuló