PALÓC BÚCSÚ SZENT ANNA TISZTELETÉRE

 

2011. JÚLIUS 31.

 

 

Tizenhatodik alkalommal gyűlt össze Palócország népe Szent Anna ünneplésére, a Palóc Búcsúra Balassagyarmaton.

 

"...Ez az ünnep kereszténységünk társadalmasítása, a közéletben való megjelenítése, demonstrációja is kíván lenni, Szent Anna nagycsaládalapító szerepvállalásának megfelelően. Ezért is vonulunk végig a város főutcáján ünnepi díszes menetben, ezért zajlanak a programok szabad térben, közterületen, hogy bárki bekapcsolódhasson az ünneplésbe. Ezért ágyazódik az egyházi szent liturgia a derű, muzsika, vallásos ünnepi hagyományok és a népviseletes női szépség magával ragadó közegébe." - írta Limbacher Gábor néprajzkutató 2005-ben megjelent könyvében.

 

Azóta sokat változott a világ és a helyi viszonyok is. 2008 után a Palóc Búcsú kiszorult a Palóc ligetből, elmaradt a processziós menet a kápolnához és ez által a búcsú lényeges eleme, üzenete is elveszett. Azóta az időjárás sem kedvez a szabadtéri rendezvénynek. Bizonyára lesz idő, mikor visszaáll a búcsú eredeti rendje, hiszen a népi vallásosság már többet is kibírt az idők folyamán.

 

Az ünnepi szentmisét a Szentháromság plébániatemplomban tartották, mely zsúfolásig megtelt. A kint rekedtek kihangosítón követhették a liturgiát.

 

Bíró László tábori püspök, a Magyar Katolikus Püspöki Kar családreferense celebrálta az ünnepi szentmisét és mondta a szentbeszédet.

 

 

 

BÚCSÚSOK F. A. MAULBERSCH SZENT ANNA OLTÁRKÉPE ELŐTT

STELLA LEONTIN KANONOK, PLÉBÁNOS

BÍRÓ LÁSZLÓ TÁBORI PÜSPÖK, A MAGYAR KATOLIKUS PÜSPÖKI KAR CSALÁDREFERENSE

 

 

  

 

A SZENT FELICIÁN KÓRUS

RIMÓCI MENYECSKÉK SZENT ANNA SZOBRÁVAL

 

 

 

BABLENA FERENC RIMÓCI KÁNTOR ÉNEKKEL KÖSZÖNTI SZENT ANNÁT

 

 

A Mikszáth Kálmán Oktatási- Művelődési Központ és Könyvtár épületében megtartott Népművészeti Fesztivál és Viseletes szépségverseny ismét sok érdeklődőt vonzott. A műsort T. Patakiné Kerner Edit vezette.

 

A műsorban közreműködtek a becskei, csesztvei, drégelypalánki, herencsényi, ipolykeszi, ipolynyéki, magyarnándori,  karancskeszi,  pataki, rimóci, szandai, és a szügyi hagyományőrzők. Mesét mondott Bartus Jánosné a népművászet mestere, a Magyar Kultúra Lovagja (Herencsény), valamint Ódor Dániel és Ódor Vivien (Mohora). Népdalokat énekelt Grényi Lászlóné és Tóthpál Lászlóné (Szanda), Novák Sándor (Karancskeszi). Közreműködött a Balassagyarmati Cigányzenekar Baranyi Gábor vezetésével.

 

D:\Dokumentumok\Képek\100OLYMP-BÚCSÚ-DU\névtelen.JPG

 

IPOLYNYÉKI LÁNYOK

 

 

 

 

FELLÉPÉSRE VÁRVA

 

 

A RIMÓCI HAGYOMÁNYŐRZŐ EGYÜTTES

 

 

 

A PATAKI GÉZENGÚZ EGYÜTTES

 

 

A DRÉGELYPALÁNKI HAGYOMÁNYŐRZŐ EGYÜTTES

 

 

A BECSKEI NÉPDALKÖR ÉS A KARANCSKESZI HAGYOMÁNYŐRZŐK

 

 

A Viseletes Szépségversenyen gyermek, leány, gyermek menyecske és család kategóriában lehetett vetélkedni.

 

Gyermek kategóriában első helyezett lett: Balázs Dorka (Rimóc), Máriás-lány viseletével.

A leányok közül Koczka Anett (Rimóc) kapta a serleget, Palócország Szépe lett 2011-ben.

A legszebb menyecske viseletet Tomaskovics Katalin (Szanda) mutatta be.

Családi kategóriában Bodor Evelin és Csomor András (Dejtár) aratott osztatlan sikert.

 

 

KISLEÁNYOK A VISELETES SZÉPSÉGVERSENYEN MAJDÁN BÉLA RENDEZŐ VEZETÉSÉVEL

 

 

 

 

NAGYLÁNYOK A VISELETES SZÉPSÉGVERSENYEN

 

               

 

 

MENYECSKÉK A VISELETES SZÉPSÉGVERSENYEN

 

 

 

 

BODOR EVELIN ÉS CSOMOR ANDRÁS - DEJTÁR

ELSŐ DÍJ

BALÁZS DORKA - RIMÓC

ELSŐ DÍJ

 

 

MEDVÁCZ LAJOS POLGÁRMESTER ÁTADJA A VISELETES SZÉPSÉGVERSENY DÍJAIT

 

 

 

KOCZKA ANETT - RIMÓC

ELSŐ DÍJ

PALÓCORSZÁG SZÉPE -  2011

 

 

Összeállította és fényképezte: Nagy Angela

 

Köszönetnyilvánítás

A Palóc búcsú rendezői ezúton mondanak köszönetet mindazoknak, akik elősegítették a balassagyarmati XVI. Palóc búcsú sikeres megrendezését.

 

A 2011. évi  Palóc búcsú kiemelt támogatói voltak:

Balassagyarmat Város Önkormányzata,  OTP  Nyrt.

 

További intézményi és magán támogatók:

 

Balassagyarmati Római Katolikus Főplébániatemplom, Balassagyarmati Kistérség Többcélú Társulása, Cserhát és Vidéke Körzeti Takarékszövetkezet Szivárvány Alapítványa, Dunamenti Regionális Vízmű Zrt. Nógrádi Üzemigazgatósága, Ipoly Únió, Nógrád megye Közgyűlése,

Abay-Nemes Gyula dr., Bagó László, Csejk Nándor, Csikány István és Nagy László (Fleurimport Kft.) Czibulya István (szikvízgyártó), Detti Boltja, Fábián László (Építkezők Boltja), Ferencz Sándor (Florens Bútor), Fülöp Ferenc (Fülöp Hús Kft), Gál és Fiai Kft, Golden-Gate Ékszerszalon, Gyenes Szilárd, Gyebnár Béla, Hegedűsné Jusztin  Gizella, Jagyutt Péter, Káplár András, Kecskés Ernőné, Kiss József, Leszák Andrea, Mihalik Ferenc, Nagy Angela, Naszály Aladár, Nemesvári Ottóné, Németh György dr., Oravecz Tibor, Pálinkás Zoltán, Poór Péter, Sneider Ferenc, Specziár Valéria és családja, Szabó Endre, Szedlák Sándorné, Szent György Gyógyszertár, Szugyiczki Tamás, Török Antal, Winkler Lajos Gyógyszertár.

 

Szervezési illetve média támogatók:

 

Balassagyarmatért Baráti Kör, Gyarmati Hírek, Balassa Security, Balassagyarmati Börtön és Fegyház, Focus Rádió, Foglalkoztatási Kht., Nógrád Megyei Hírlap, Szent Imre Keresztény Általános Iskola és Gimnázium, MTV1 és MTV2 Turisztikai ajánló műsora, Mária Rádió, Mikszáth Kálmán Művelődési Központ, Rózsavölgyi Márk Művészeti Iskola, Új Ember c. katolikus hetilap.