ANNO: Amikor a BSE "lefeküdt"(?) a Mizserfai Bányásznak

 

 

Az 1970-es évektől datálható a magyar labdarúgást eluraló erkölcsi romlás, a bundázás elterjedése. Akkortájt a gyanúnak még kevés írásos nyoma maradt, a sajtó is csak a jelenséget emlegette, kevés konkrétum nélkül.

 

Érdekes színfoltra bukkanhat viszont az olvasó, ha a Magyar Hírlap 1971 nyarának két lapszámát nézegeti, ráadásul a balassagyarmati labdarúgó csapat, a BSE lett gyanúsítottja egy bundának tűnő mérkőzésnek.

 

A lap 1971. június 28-i számának Beszéljük meg c. rovatában (címadásban nincs új a nap alatt) Barcs Sándor (aki az UEFA alelnöke, elnöke is volt a korszakban) hivatkozott egy-egy névtelen ill. névvel ellátott, Balassagyarmatról érkezett levélre (utóbbi szerzőjét jelen sorok írója is jól ismerte, a helyi ifjúsági labdarúgás önzetlen és lelkes szervezője volt), amelyekben gyanúként, majd tényként szerepelt: a helyi BSE szándékosan veszíti el a kiesőjelölt Mizserfai Bányász elleni bajnoki mérkőzését. (apró megjegyzés: a korban még lehetséges volt névvel, címmel közölni a sajtóhoz érkező levelet - aligha a feladó beleegyezésével)

 

ANNO: Magyar Hírlap 1971. 06. 28.

 

A napilap 1971. július 12-i számában Barcs visszatért az ügyre, mivel reagálás érkezett az Ipoly-partjáról. Cseh Béla szakosztályelnök ("civilben" gimnáziumi kedves francia tanárunk) és Vadkerty Jenő edző keltek az eredmény (a 3:2-es vereség), majd játékosaik védelmére, rossz a forma, sok a sérült ill. nincs munkaidő-kedvezmény, kevés a kereset stb.

 

ANNO: Magyar Hírlap 1971. 07. 12.

 

Barcs Sándor az amatőr szellemre, a fanatikus sportszeretetre, és a bundázás elutasítására hivatkozott, amelyet bizonyára nem csak Balassagyarmaton, hanem az országban másutt is mosolyogva olvastak.

 

A következő évtizedek eredményeit viszont már aligha vidáman fogadták a sportkedvelők.

 

 

 

Összeállította: Nagy László

2019. szeptember