40 éves a Honismereti Híradó - könyvbemutatók a Csillagházban

 

 

Valójában hármas könyvbemutatóra szólt a Városi Könyvtár/Honismereti Kör 2019. szeptember 12-i meghívója, a 40 éves Honismereti Híradó legújabb évkönyvének, az In memoriam Réti Zoltán és a Holokauszt Balassagyarmaton című kiadványoknak az ismertetésére, bemutatására.

 

A városi helytörténet emlékeinek példaszerű megőrzésével, a Honismereti Híradó éppen aktuális évkönyvével a hosszú évek alatt honlapunk rendszeresen foglalkozott, kiemelve azoknak a várostörténészeknek, közművelődési szakembereknek is a szerepét, akik segítségével Balassagyarmat megőrizhette helyi kulturális értékeit, a Híradók pedig a maguk gazdag tartalmával rendszeresen eljuthattak az érdeklődőkhöz.

 

A Helytörténeti Gyűjtemény épületében, a Csillagházban megjelenteket Vas Ágnes köszöntötte, akinek elévülhetetlenek az érdemei a helytörténeti munkában, a Honismereti Híradó szerkesztőbizottságának pedig hosszú évek óta tagja. Bár a jövőben látásproblémái miatt sajnálatosan korlátozni kénytelen majd e téren munkáját, de az esten bemutatott mindhárom kiadvány szerkesztésében még aktívan részt vett.

 

Csábi István, aki nem csak a Rózsavölgyi Márk Zeneiskola igazgatójaként, hanem kiváló előadóként is közismert, értékelte a példaszerű közösségi munka főbb állomásait. Felidézte a Híradó megjelentetésében jeleskedők neveit, Podlipszky Ervintől, Kovalcsik Andráson át, a mai szerkesztőbizottság tagjaiig.

 

A könyvbemutatók között Pohánka Erika és Ádám Tamás egy-egy költeményének megzenesített változatát adta elő gitáron Csábi István.

 

Csábi István

 

A Balassagyarmati Honismereti Híradó 2018. évi számát Dr. Gréczi-Zsoldos Enikő, a Palócföld folyóirat főszerkesztője mutatta be.

 

A jubileumi, 40. kötet kibővített, majd’ 400 oldalnyi tartalma bőven módot adott a szemezgetésre. A kiadvány többek között tartalmazza a megyei Madách Imre-, a városi Horváth Endre díjakban részesültek, a város díszpolgára (Dr. Szabó András), a Pro Urbe kitüntetésekkel elismertek laudációit, a Jobbágy Károly, Horváth Endre, Réti Zoltán emléknapok beszédeit, anyagait, és a sajnálatosan növekvő számú eltávozottak nekrológjait. A visszapillantó rovatban hadtörténeti, katonai témák (Hangodi Ágnes és Hangodi Lajos, Gere József, Sőregi Zoltán) mellett a Madách Társasággal (Andor Csaba), a Nagyligeti Sporttelep történetével (Nagy László) foglalkozó írások is helyet kaptak, a Házigazdánk volt c. rovatban pedig Merczel Mária mutatta be édesapja, Merczel Miklós életútját és a Merczel családot.

 

A városvezetők (Medvácz Lajos, Csach Gábor) írásaikban a város eredményeivel foglalkoznak, végezetül jelzésértékűen említsük még meg a múltidéző, kiállítások, emléktábla avatók és könyvbemutatók c. rovatokat, bennük is számos érdekes írást talál az olvasó.

 

Dr. Gréczi-Zsoldos Enikő bemutatta az In memoriam Réti Zoltán c. különszámot is, amelyet a Városi Könyvtár adott ki a 2018. február 12-én elhunyt tanár, festőművész, karnagy, zenetörténész emlékére.

 

 

 

A 75 oldalas kiadványban a visszaemlékezők értékelték Zoli bácsi (ahogyan tanítványai, tisztelői gyakorta szólították) munkásságát, szerepét, jelentőségét az oktatásban, zenei és művészeti életben. A szerzők (T. Pintér Károly, Csemniczky Zoltán, Matits Ferenc, Praznovszky Mihály, Csegezi Tamásné, Ember Csaba, Kanyó András, Csach Gábor) írásai a művész-tanár személyiségéről is több ismeretlen adalékkal szolgálnak.

 

Tyekvicska Árpád, Dr. Gréczi-Zsoldos Enikő

 

Ezt követően Tyekvicska Árpád főlevéltáros ismertette a Holokauszt Balassagyarmaton - Visszaemlékezések című, szintén a Városi Könyvtár révén megjelent 108 oldalas kiadvány létrejöttének körülményeit.

 

2012-2013-ban a washingtoni Holokauszt Emlékmúzeum munkatársa járt Balassagyarmaton és hat keresztény személyt keresett fel, akiknek még közvetlen élményeik voltak a városi gettókról és a zsidóság életéről.

 

Tyekvicska Árpád szerint - aki maga is kutatta a nógrádi zsidóság történetét, 2006-ban társszerzőként könyvet is adott ki erről - szinte az utolsó utáni pillanatban készültek az interjúk, videófelvételek, hiszen a megkérdezettek közül már csak Kunné Kubicza Erzsébet van az élők sorában, Réti Zoltán, Bacsúr Sándor, Pálinkás Elemér, Naszály Aladár időközben elhunytak. (a hatodik megkérdezett, Hársfalvi Lászlóné korlátozta a publikálás lehetőségét)

 

 

A kiadás célja az volt, hogy a visszaemlékezők szavait, emlékeit írásban is rögzítsék, ezáltal mindezek kellő tanulsággal szolgáljanak a ma emberének a vészkorszakról.

 

Mindhárom kiadvány díjmentesen hozzáférhető a Helytörténeti Gyűjteményben és a Városi Könyvtárban.

 

 

2019. szeptember

 

Összeállította és fotók: Nagy László